'; ?> 8 mln zł na termomodernizację szkoły i przedszkola w Cedyni - aktualności

aktualności

8 mln zł na termomodernizację szkoły i przedszkola w Cedyni

cedy03-1.jpg

Budynki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Mieszka I 21 w Cedyni po modernizacji dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie będą zużywać o 2/3 energii mniej, niż do tej pory. To korzyść dla środowiska, a także uczniów i budżetu Gminy. Dziś Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie i Burmistrz Adam Zarzycki - w obecności Parlamentarzystów: Leszka Dobrzyńskiego i Czesława Hoca oraz Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego - podpisali umowę pożyczki.

- 2/3 energii będą mogły być zaoszczędzone i nie będą musiały zostać użyte. Zmniejszą się potrzeby energetyczne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Setki takich inicjatyw przełoży się na bezpieczeństwo nie tylko naszego regionu, ale i kraju – powiedział Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski.

- Dzięki inwestycji rocznie do atmosfery nie trafi 327 ton dwutlenku węgla, a obiekty będą zużywać w skali roku o ponad 3300 GJ energii mniej, niż do tej pory. Prace obejmą modernizację instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie 6 szkolnych budynków i montaż ponad 900 energooszczędnych lamp, które będą oświetlać korytarze i klasy – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którym – po zakończeniu prac – zostaną ograniczone straty ciepła. Inwestycję poprzedził audyt energetyczny, który wskazał, jakie rozwiązania pozwolą skutecznie zmniejszyć zapotrzebowanie obiektu na zużycie ciepła i ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W ramach prac zostaną docieplone ściany zewnętrzne i dach, zamontowane nowe okna i drzwi, a także oświetlenie LED. System grzewczy zostanie zmodernizowany, a kotłownia – przebudowana pod kątem montażu nowych urządzeń. Dzięki temu Zespół będzie potrzebował o prawie 67% energii mniej, niż dotychczas.

Efekty inwestycji:

ekologiczne

  • zmniejszenie emisji dwutlenku węgla: 327,36 ton/rok
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną: 3321,11 GJ/rok

 rzeczowe:

  • termomodernizacja 6 obiektów (budynki A-F)
  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania
  • wymiana 920 lamp wewnętrznych na energooszczędne

Prace potrwają do końca października 2023 roku. Koszt to ponad 11,1 mln zł, w tym 8 mln zł pożyczki, udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Data publikacji 2022-03-16 14:19 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki