'; ?> Bezpieczniej nad wodą dzięki wsparciu wojewody i Funduszu - aktualności

aktualności

Bezpieczniej nad wodą dzięki wsparciu wojewody i Funduszu

07wopr.jpg Fot.: ZUW w Szczecinie.

Łodzie ratownicze, skuter, quady i dron do poszukiwań pod wodą o łącznej wartości prawie 840 tys. zł trafiły do szczecińskiego oraz zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zakup był możliwy dzięki ponad 100 tys. zł dofinansowania z budżetu Wojewody oraz 400 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych.

Pojazdy i sprzęt, które będą służyć na zachodniopomorskich kąpieliskach, przekazali we wtorek, 28 grudnia 2021 r. Czesław Hoc – Poseł na Sejm RP, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski i Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

- Ponad 800 tys. zł to środki jakie trafiły do zachodniopomorskiego i szczecińskiego WOPR m.in. na zakup dronów, łodzi ratunkowych, skuterów i quadów tj. sprzętu, który ma ratować ludzkie zdrowie i życie. Pozwoli ratownikom skuteczniej czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego województwa i turystów – powiedział Wojewoda Zbigniew Bogucki oraz dodał: Jednak nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrze wyszkolonych ratowników. Część dotacji, którą przekazałem w 2021 r. została wykorzystana na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji zespołów ratowniczych.

- Ten sprzęt to dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego i Szczecińskiego WOPR gwarancja jeszcze sprawniejszych działań nad wodą, gdzie o skutecznym ratowaniu zdrowia i życia decydują sekundy – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, który dodaje, że efektem zakupu będzie poprawa bezpieczeństwa w miejscach cennych przyrodniczo: - Pomorze Zachodnie słynie z pięknych i czystych jezior i rzek, sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi w kajaku czy pod żaglami. WOPR, chcąc skutecznie dbać o bezpieczeństwo w tych miejscach, musi dysponować nowoczesnym i niezawodnym sprzętem.  

Zestaw ratowniczy do poszukiwań dla WOPR WZ

 Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego dzięki ponad 352 tys. zł dotacji z budżetu wojewody zachodniopomorskiego oraz środków WFOŚiGW w Szczecinie kupiło sprzęt do działań poszukiwawczych i ratowniczych nad wodą i w trudnym terenie. To dron do poszukiwań podwodnych, 3 quady z napędem 4x4, łódź z przyczepą, skuter ratowniczy, 8 łodzi wiosłowych i 2 zestawy do działań nurkowych. Zakup wyposażenia dla Grup Interwencyjnych kosztował ponad pół miliona zł.

Nowoczesna łódź dla szczecińskiego WOPR

Szczeciński WOPR, by jeszcze skuteczniej działań na rzecz bezpieczeństwa nad wodą, kupił specjalistyczną łódź motorową do ratownictwa wodnego, wyposażoną w zestaw sonarowy, sprzęt indywidualnej ochrony członków załogi i przyczepę. Koszt to 320 tys. zł, w tym 160 tys. zł to dotacja, przyznana przez WFOŚiGW w Szczecinie.

Wsparcie dla WOPR i jednostek OSP

W 2021 r. z wojewoda przekazał 400 tyś. zł dofinansowania dla WOPR i jednostek OSP na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na obszarach wodnych województwa zachodniopomorskiego. W ramach tej kwotowy 240 tys. zł trafiło do zachodniopomorskiego WOPR na wyszkolenie ratowników i wzmocnienie załóg oraz zakup nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu takiego jak dron do patrolowania kąpielisk z powietrza.

Z kolei Fundusz dofinansował zakup wyposażenia dla WOPR w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych, który wspiera także Ochotnicze Straże Pożarne w zakupie nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. W tegorocznej edycji – oprócz WOPR – z dofinansowania skorzystało 8 jednostek OSP: Biały Bór, Iwięcino, Płotno, Wiekowice, Międzyzdroje, Przybiernów, Ińsko oraz Kukinia. Dofinansowanie ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie to dotacja w wysokości do 50% kosztów przedsięwzięcia. Koszt całkowity zakupu 8 wozów w ramach tegorocznej edycji to 2,69 mln zł, w tym 2,19 mln zł – środki NFOŚiGW, a 0,5 mln zł – WFOŚiGW w Szczecinie. Dzięki wsparciu szczecińskiego Funduszu w ramach 3 poprzednich edycji programu jednostki OSP kupiły 45 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych i 3 łodzie ratownicze o łącznej wartości 35 mln zł.

Data publikacji 2021-12-29 07:32 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki Ilość aktualizacji 1 Data aktualizacji 2021-12-29 13:41 Zaktualizował(a) Konrad Czarnecki