aktualności
Druga edycja projektu EkoBarkod na Uniwersytecie Szczecińskim

Naukowcy - dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - przekładają niełatwe zagadnienia dotyczące genetyki na język przyjazny dla odbiorców. Trwa realizacja projektu EkoBarkod, polegającego między innymi na organizacji warsztatów dla nauczycieli.
Głównym celem jest zapoznanie uczestników z możliwościami, jakie daje wykorzystanie biologii molekularnej w identyfikacji obcych gatunków inwazyjnych, a dzięki temu - konstruowanie skutecznych programów ochrony bioróżnorodności Polski.
Projekt, realizowany przez Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii US wraz z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli polega na realizacji szkoleń dla nauczycieli oraz cyklu filmów instruktażowych na temat wykorzystania barkodingu DNA. Metoda służy do rozróżniania gatunków obcych i inwazyjnych oraz ich wczesnego wykrywania. EkoBarkod jest realizowany w postaci wykładów, zajęć laboratoryjnych i terenowych. Szczegóły na stronie: ekobarkod.usz.edu.pl, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wsparł projekt dotacją w wysokości ponad 40 tysięcy złotych.