'; ?> Dzieci z Dargobądza będą poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami - aktualności

aktualności

Dzieci z Dargobądza będą poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami

07-12-2020-ogrod-dargobadz.jpg

Pierwszy w gminie Wolin ogród sensoryczny powstaje przy Publicznej Szkole Podstawowej w Dargobądzu. Jego budowę - w ramach autorskiego Programu Edukacji Ekologicznej „Wymarzony Ogród” dla dzieci w wieku przedszkolnym - dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Ogród będzie miał na odwiedzające go osoby zarówno bierny, jak i czynny wpływ terapeutyczny. Bierny – poprzez doznania sensoryczne podczas przebywania w ogrodzie, pobudzanie zmysłów przez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu. Czynny wpływ ogrodu polega na bezpośrednim kontakcie z roślinami i poznawanie ich poprzez dotyk, a przede wszystkim - wykonywanie drobnych prac ogrodowych: sianie i sadzenie roślin, opieka nad nimi oraz obserwowanie, jak się zmieniają i rosną, a także tworzenie prac artystycznych z wykorzystaniem materiału roślinnego. Przebywanie w ogrodzie stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, działa relaksująco i odprężająco, zwiększa zdolność do obserwacji otoczenia, wywołuje zaciekawienie i rozbudza chęci do działania.

Ogród jest tak zaplanowany, by wkomponowywał się w istniejące zadrzewienie. Będą z niego korzystać dzieci z punktu przedszkolnego „Pod Daglezją” i uczniowie PSP w Dargobądzu, a także innych placówek oświatowych. W ogrodzie będą prowadzone zajęcia dla dzieci przedszkolnych oraz lekcje przyrody, biologii, plastyki, techniki czy matematyki. Położony w sąsiedztwie placu zabaw ogród będzie służył jako miejsce popołudniowego wypoczynku dla rodzin i starszych mieszkańców.

Trwa budowa ogrodu: do tej pory wykonano prace ziemne, usunięto stare pnie, postawiono nowe ogrodzenie, posadzono żywopłot, który ma osłonić teren od strony ulicy i przygotowano glebę do wiosennych nasadzeń. Wzdłuż alejki prowadzącej do głównego wejścia posadzono szpaler pięknie kwitnących wiosną i atrakcyjnie wybarwionych jesienią japońskich wiśni i śliw wiśniowych. Wiosną powstaną rabaty pełne kwiatów i ziół oraz ścieżki o różnorodnej strukturze, a także elementy małej architektury.

Koszt budowy ogrodu to 28 tysięcy złotych, z czego 21 tys. zł to dotacja ze środków WFOŚiGW w Szczecinie.

Data publikacji 2020-12-07 12:20 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki