'; ?> Eko-inwestycja Urzędu Wojewódzkiego - aktualności

aktualności

Eko-inwestycja Urzędu Wojewódzkiego

06-02-2020-zuw-elektryk.jpg Fot.: ZUW w Szczecinie

Bezemisyjne i przyjazne środowisku. Dwa samochody elektryczne i stacja ładowania trafiły do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW. Dzięki nowym autom do atmosfery nie trafi ponad 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie.

Koszt przejechania 100 kilometrów to około 7 złotych. Z pełną baterią pojazd może pokonać 270-kilometrową trasę. Samochody można naładować w dwóch stacjach: na terenie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz w delegaturze w Koszalinie. Pojazdy zastąpiły wyeksploatowane auta spalinowe, używane do tej pory przez pracowników Urzędu między innymi do przeprowadzania kontroli.

Koszt zakupu samochodów elektrycznych i stacji ładowania to 400 tys. zł. Środki – w ramach rezerwy celowej budżetu Państwa – przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Fundusz w ramach wsparcia rozwoju elektromobilności dofinansował do tej pory zakup niemal 30 pojazdów elektrycznych, które są wykorzystywane m.in. przez pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Straży Miejskiej w Stargardzie, Uzdrowiska Świnoujście czy spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na urzędy obowiązek wymiany części floty na bezemisyjną.

W ofercie WFOŚiGW w Szczecinie są także niskooprocentowane pożyczki do 150 tysięcy złotych na zakup pojazdów elektrycznych: samochodów, skuterów i rowerów, dedykowane mieszkańcom województwa. W przypadku terminowej spłaty oraz przedstawienia dowodu kasacji auta z silnikiem spalinowym można uzyskać 20% umorzenia. Wnioski w ramach „Programu pożyczek dla osób fizycznych na inwestycje z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby” można składać do końca marca w biurach Funduszu w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku.

Data publikacji 2020-02-07 10:23 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki Ilość aktualizacji 1 Data aktualizacji 2020-02-07 12:35 Zaktualizował(a) Konrad Czarnecki