'; ?> Ekologia i monitoring zagrożeń. Fundusz ze wsparciem dla Sanepidu - aktualności

aktualności

Ekologia i monitoring zagrożeń. Fundusz ze wsparciem dla Sanepidu

wsse-elektryk.jpg

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie kupiła miernik do pomiaru dawek i skażeń promieniotwórczych po zdarzeniach radiacyjnych. Wcześniej Fundusz dofinansował zakup samochodu elektrycznego, z którego korzystają pracownicy Sanepidu.

WSSE w Szczecinie współpracuje ze służbami Wojewody Zachodniopomorskiego w zakresie likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia radiacyjnego. Nowy, przenośny spektrometr promieniowania z detektorem i zewnętrzną sondą do wykrywania skażeń alfa/beta/gamma pozwoli na szybki pomiar skażeń promieniotwórczych w razie ewentualnego zagrożenia radiacyjnego, pomoże zlokalizować jego źródło i wyznaczyć strefy skażenia. Sprzęt kosztował niemal 94 tysiące złotych, a środki na jego zakup pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa.

To nie pierwsze wsparcie, udzielone WSSE przez szczeciński Fundusz, który na początku roku wsparł finansowo zakup pojazdu elektrycznego, służącego podczas kontroli między innymi punktów gastronomicznych, szkół czy szpitali. Dzięki temu do atmosfery nie trafi łącznie ponad 3,5 tony dwutlenku węgla rocznie. Koszt auta to prawie 158 tysięcy złotych.

Data publikacji 2020-05-19 12:53 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki Ilość aktualizacji 1 Data aktualizacji 2021-05-29 12:13 Zaktualizował(a) Artur Szczybelski