'; ?> Fundusz dofinansuje zakup kolejnych aut elektrycznych - aktualności

aktualności

Fundusz dofinansuje zakup kolejnych aut elektrycznych

17-10-2018-emobilnosc.jpg

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie konsekwentnie działa na rzecz rozwoju elektromobilności. Fundusz dofinansuje kolejne 4 auta elektryczne dla Gminy Miasta Szczecin, która – łącznie z wcześniej zakupionymi samochodami – będzie miała w swojej flocie 12 pojazdów z zasilaniem elektrycznym.

Koszt inwestycji to pół miliona złotych, a dotacja ze środków WFOŚiGW w Szczecinie wyniesie 250 tysięcy złotych. - Planowane do zakupu samochody osobowe będą wykorzystywane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Zespół Szkół nr 2 oraz Miejską Jednostkę Obsługi Gospodarczej. Efektem ekologicznym będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 3,5 tony rocznie – powiedział Paweł Mirowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Wcześniej przy wsparciu Funduszu Miasto kupiło 4 auta Nissan Leaf i 4 Nissan e-nV200, które służą między innymi pracownikom Domów Pomocy Społecznej oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Ponad 1,6 miliona złotych na wsparcie e-mobilności

Przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie kolejne samorządy i służby poszerzają swoją flotę o ekologiczne pojazdy. Do tej pory Fundusz dofinansował zakup łącznie 21 samochodów elektrycznych i 9 stacji ładowania o łącznej wartości prawie 3 milionów złotych i wsparciu ze środków Funduszu w wysokości ponad 1,6 miliona złotych.

Elektryczne auta trafiły do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – 2 auta Volkswagen e-Golf, Komendy Wojewódzkiej Policji, Uzdrowiska Świnoujście, Gminy Miasta Stargard oraz spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja (Nissan e-nV200). Dzięki nim możliwa jest ekologiczna realizacja szeregu zadań, w tym między innymi patroli, transportu pacjentów i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej aż po odczyty wodomierzy radiowych przez pracowników spółek wodociągowych. Dzięki zakupowi aut została ograniczona emisja dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 19 ton rocznie.

W trakcie oceny są wnioski o dofinansowanie kolejnych 2 aut elektrycznych i 2 stacji ładowania, złożone przez zachodniopomorskie samorządy. Łącznie z nimi, liczba dofinansowanych samochodów wyniesie 23, a stacji ładowania – 11.

Nawet 20% umorzenia dla osób fizycznych na zakup samochodów na prąd

Wszyscy mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać z atrakcyjnego wsparcia Funduszu na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych. Mieszkańcy – na zakup pojazdów elektrycznych – mogą pozyskać w ramach Programu Pożyczek dla Osób Fizycznych do 150 tysięcy złotych w formie pożyczki z umorzeniem. Umorzenie – przy zakupie nowego auta wynosi 10%, a jeśli oprócz zakupu nowego samochodu, kasacji jest poddawane stare auto, wysokość umorzenia wyniesie 20%. Wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Pożyczek będzie można złożyć w biurach Funduszu w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku.

Nie tylko auta elektryczne, ale także stacje ładowania

Z nowych, dofinansowanych przez WFOŚiGW w Szczecinie, stacji ładowania, które są zlokalizowane przy ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera (w sąsiedztwie siedziby WFOŚiGW w Szczecinie), przy ulicy Felczaka (Urząd Miasta) oraz przy ulicy Klonowica (Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego) – mogą już korzystać kierowcy ze Szczecina i regionu. Ponadto Fundusz wsparł finansowo zakup stacji ładowania przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (stacja przy ul. Golisza), Komendę Wojewódzką Policji oraz Uzdrowisko Świnoujście. Ładowanie auta z nowych stacji jest bezpłatne, a zastosowana technologia pozwala na naładowanie baterii do 80% w ciągu pół godziny.

Data publikacji 2018-10-17 00:00 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki