'; ?> Fundusz Partnerem Ekologicznym 14. Dąbskich Wieczorów Filmowych - aktualności

aktualności

Fundusz Partnerem Ekologicznym 14. Dąbskich Wieczorów Filmowych

02-10-2020-dwf.jpg

Przed nami czternasta edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych, realizowana po raz pierwszy w duecie. Dwie instytucje kultury Prawobrzeża, czyli Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie (Klub Delta, ul. Racławicka 10) i Dom Kultury „Krzemień” (ul. Krzemienna 10), zapraszają publiczność do siebie na spotkania z dobrym kinem i jego twórcami. Partnerem Ekologicznym wydarzenia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 - Choć pandemia wymusiła na nas pewne zmiany, jak choćby przesunięcia w terminie wydarzenia, to główna idea pozostała taka sama. Dąbskie Wieczory Filmowe to wciąż okazja do wspólnego oglądania najlepszych filmów i do rozmów z osobowościami świata kina – zapowiada Sylwia Witkowska z Klubu Delta.

 Program 14. Dąbskich Wieczorów Filmowych to bez wątpienia gatunkowa różnorodność. Wśród pokazywanych filmów znajdują się zarówno produkcje dokumentalne, jak i krótko- i długometrażowe fabuły, a każdemu seansowi towarzyszy spotkanie z twórcami polskiego kina.

 Jak co roku, wstęp na projekcje i spotkania z gośćmi jest bezpłatny – na pół godziny przed każdym wydarzeniem będą rozdawane darmowe wejściówki. Ze względu na ograniczenia w liczbie osób na widowni, w tym roku spotkania z gośćmi będą także transmitowane online.

 Tegorocznej odsłonie Dąbskich Wieczorów Filmowych towarzyszy konkurs na eko spot wideo skierowany do uczniów szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Zadaniem każdego uczestnika jest stworzyć krótki spot ekologiczny, w którym mowa będzie o tym, jak można dbać o środowisko. Liczy się własny głos i pomysł!

 Do wyboru są dwie kategorie tematyczne: „Moja woda” i „Czyste powietrze”, a każda osoba może przygotować maksymalnie 2 filmy (po 1 z każdej kategorii). Filmy nie powinny przekroczyć 90 sekund, czas na ich przygotowanie mija 30 września 2020 roku. Do wygrania są: hulajnogi elektryczne, kamery sportowe, drony oraz zestaw obiektywów do smartfonów i tabletów.

 Nagrodzone spoty będzie można także oglądać podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych. Rozdanie nagród, któremu towarzyszyć będą otwarte eko-warsztaty z Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, już 10 października od godz. 15.00 w DK „Krzemień”.

 Program i szczegóły dostępne na: wieczoryfilmowe.pl. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Program 14. DWF

Małgorzata Imielska
5.10.2020 (poniedziałek) | godzina 19:00 | Klub Delta ul. Racławicka 10
„Wszystko dla mojej matki” (2019, 103’)
reż. Małgorzata Imielska
obsada: Zofia Domalik, Maria Sobocińska, Malwina Laska, Magdalena Celmer

Coś dla szukających w kinie mocnych historii i wzruszeń – „Wszystko dla mojej matki”. Chwytająca za serce opowieść o dorastaniu i osamotnieniu w realiach zakładu poprawczego. Główną bohaterką jest Ola, którą poznajemy jako podopieczną „poprawczaka”. Ola została odebrana jako dziecko matce – znanej sportsmence – i jest ofiarą nieudanej adopcji. Jej pasją jest bieganie, które pozwala zapomnieć o bolesnej przeszłości i mieć nadzieję na przyszłość. „Wszystko dla mojej matki” warto zobaczyć choćby ze względu na grę aktorską Zofii Domalik, odtwórczyni roli Oli, docenioną w 2019 r. na FPFF w Gdyni (Nagroda za debiut aktorski). Po pokazie spotkanie z reżyserką filmu, Małgorzatą Imielską, którą będzie można zapytać m.in. o szczeciński akcent produkcji - kilka dni zdjęciowych miało miejsce w naszym mieście.

Katarzyna Herman
6.10.2020 (wtorek) | godzina 19:00 | Dom Kultury “Krzemień” ul. Krzemienna 10
„Kamień” (2020, 26’)  
„Casting” (2017, 20’)
„Mój koniec świata” (2017, 30’)
„Oczy mojego Ojca” (2015, 26’)
Czternasta edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych to także coś dla kochających krótkie metraże i etiudy, bowiem sposobności do ich obejrzenia będą dwie. Pierwsza już 6 października w DK „Krzemień”, gdzie odbędzie się spotkanie z Katarzyną Herman, znaną szerokiej publiczności z takich filmów jak „Pokot”, „Kler” czy „Płynące wieżowce”. Rozmowa poprzedzona będzie blokiem najlepszych krótkich form, w których można oglądać aktorkę („Kamień, „Casting”, „Mój koniec świata”, „Oczy mojego Ojca”).

Sebastian Stankiewicz
7.10.2020 godzina 19:00 Klub Delta ul.Racławicka 10
„Pan T.” (2019, 101’)
reż. Marcin Krzyształowicz
obsada: Paweł Wilczak, Sebastian Stankiewicz, Maria Sobocińska
DWF to także coś dla miłośników fabuł. W programie tegorocznej edycji znalazł się „Pan T.” w reżyserii Marcina Kryształowicza – pełna absurdów opowieść o Warszawie w roku 1953, gdzie wśród powojennych ruin wszystko może się zdarzyć. Czarna komedia z błyskotliwymi dialogami, pełną zwrotów akcji narracją i zdjęciami zabierającymi widzów w podróż blisko 70 lat wstecz. Filmowa perełka polskiego kina ostatnich lat. Po seansie organizatorzy zapraszają na spotkanie z Sebastianem Stankiewiczem, zdobywcą Nagrody za drugoplanową rolę męską podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę Filaka w „Panu T.” właśnie (7 października o godz. 19.00, Klub Delta).

Małgorzata Goliszewska i bohaterowie filmu „Lekcja miłości”
8.10.2020 (czwartek) | godzina 19:00 | Dom Kultury “Krzemień” ul. Krzemienna 10
(2019, 73’)
Publiczność 14. DWF będzie mogła zobaczyć też głośny film dokumentalny HBO Europe, „Lekcja miłości,” w reżyserii Kasi Matei i pochodzącej ze Szczecina Małgorzaty Goliszewskiej. Przedstawia historię Joli – kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, by uciec z przemocowego związku, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą. Film miał swoją premierę na prestiżowym festiwalu IDFA 2019 w Amsterdamie, szturmem zdobył też salę kinową tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie brał udział w Konkursie Głównym i otrzymał nagrodę Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej oraz Grand Prix Dolnego Śląska. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami „Lekcji miłości” – Jolantą Janus, Leokadią Ogrodowczyk, Wojciechem Tymoszewiczem – i Małgorzatą Goliszewską (8 października o godz. 19.00, DK „Krzemień”).

Maciej Musiałowski
9.10.2020 (piątek) | godzina 19:00 | Klub Delta ul. Racławicka 10
„Sala samobójców. Hejter” (2020, 130’)
reż. Jan Komasa
obsada: Maciej Musiałowski, Agata Kulesza, Danuta Stenka
 
Tomek, student prawa, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Ukrywa jednak ten fakt, by nadal korzystać ze wsparcia finansowego ze strony państwa Krasuckich – rodziców Gabi, przyjaciółki z czasów dzieciństwa. W końcu oszustwo wychodzi na jaw, Krasuccy postanawiają przeciąć tę finansową pępowinę. Tomek chce zemsty. Szansa pojawia się, gdy zatrudnia się w agencji reklamowej, a wraz z nią uzyskuje dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pokaz filmu „Sala samobójców. Hejter”, zdobywcy Nagrody dla najlepszego filmu międzynarodowego na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku, połączony ze spotkaniem z Maciejem Musiałowskim już 9 października o godz. 19.00 w Klubie Delta.

Wręczenie nagród i pokaz filmów konkursowych Eko-Kadr + warsztaty ekologiczne z Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu
10.10.2020 (sobota) | godzina 15:00 | Dom Kultury “Krzemień” ul. Krzemienna 10

Tegorocznej odsłonie Dąbskich Wieczorów Filmowych towarzyszy konkurs na eko spot wideo skierowany do uczniów szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Zadaniem każdego uczestnika jest stworzyć krótki spot ekologiczny, w którym mowa będzie o tym, jak można dbać o środowisko. Liczy się własny głos i pomysł! Do wyboru są dwie kategorie tematyczne: „Moja woda” i „Czyste powietrze”, a każda osoba może przygotować maksymalnie 2 filmy (po 1 z każdej kategorii). Filmy nie powinny przekroczyć 90 sekund, czas na ich przygotowanie mija 30 września 2020 roku. Do wygrania są: hulajnogi elektryczne, kamery sportowe, drony oraz zestaw obiektywów do smartfonów i tabletów. Nagrodzone spoty będzie można także oglądać podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych. Rozdanie nagród, któremu towarzyszyć będą otwarte eko-warsztaty z Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, już 10 października od godz. 15.00 w DK „Krzemień”.

Maciej Musiałowski
10.10.2020 (sobota) | godzina 19:00 | Dom Kultury “Krzemień” ul. Krzemienna 10
„Fascinatrix” (2018, 19’)
„Gigant” (2018, 33’)

Seans wybranych etiud i krótkich metraży z udziałem Macieja Musiałowskiego. Publiczność będzie mogła zobaczyć wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima” w Krakowie „Fascinatrix” oraz „Gigant” - ten ostatni z Nagrodą dla najlepszej etuidy fabularnej Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. To spotkanie - z filmem i aktorem - już 10 października o godz. 19.00 w DK „Krzemień”.

Pliki do pobrania
  1. jpg Ulotka 1 Rozmiar pliku 1.33 MB Data dodania 2020-10-02 13:24
  2. jpg Ulotka 2 Rozmiar pliku 1.54 MB Data dodania 2020-10-02 13:24
Data publikacji 2020-10-02 13:24 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki