'; ?> Fundusz przekaże 1,5 mln zł na budowę Domu Pomocy Społecznej w Kolsku - aktualności

aktualności

Fundusz przekaże 1,5 mln zł na budowę Domu Pomocy Społecznej w Kolsku

02-07-2018-kolskdps.jpg

Budynek po szkole w Kolsku w gminie Bierzwnik stanie się nowoczesnym i ekologicznym Domem Pomocy Społecznej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dofinansował ważną dla mieszkańców inwestycję dotacją w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. W poniedziałek, 2 lipca br. na placu budowy została symbolicznie wbita pierwsza łopata.

Nieefektywna instalacja grzewcza, wymagająca wymiany instalacja wodna, nieszczelne okna i drzwi i psujące się oświetlenie – zostaną zastąpione nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku instalacjami – mówi Paweł Mirowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie: - W ramach prac zostanie docieplonych niemal 30 tysięcy metrów kwadratowych ścian. W planach jest też montaż ponad 70 nowych okien. Ogrzewanie zapewnią dwa kotły gazowe – każdy o mocy 108 kilowatów. Kotłownia gazowa w nowym DPS-ie została zaprojektowana w oparciu o najwyższej jakości urządzenia, w tym kocioł kondensacyjny, który będzie współpracować z instalacją wewnętrzną centralnego ogrzewania, wyposażoną w grzejniki z termostatami i automatyką pogodową. Nowa instalacja ciepłej wody zostanie wyposażona w armaturę oszczędzającą wodę.

Zakres prac: efekt rzeczowy inwestycji
•     docieplenie ścian - 29534 m2
•    wymiana stolarki okiennej - 73 szt./252 m2
•    montaż ogniw fotowoltaicznych - 1,44 m2/szt.
•    montaż ogniw fotowoltaicznych - 148 szt.
•    montaż ogniw fotowoltaicznych - 260 W/szt.
•    wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne - 483 szt.
•    montaż kotłów gazowych - 2 szt.
•    montaż kotłów gazowych – moc 108 kW/szt.

Ważną częścią inwestycji będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy 0,04 MWh składająca się z niemal 150 modułów, dzięki której obiekt będzie zasilany energią słoneczną. Oświetlenie w pomieszczeniach na terenie Domu Pomocy Społecznej zapewni niemal 500 ekonomicznych i energooszczędnych opraw. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań obiekt zużyje o ponad 20% mniej energii, niż obecnie. – Zastosowanie fotowoltaiki i ekologicznego ogrzewania pozwoli na poprawę jakości powietrza, gdyż rocznie do atmosfery nie trafi prawie 19 ton dwutlenku węgla. O ponad 275 gigadżuli rocznie zmniejszy się też zapotrzebowanie budynku na energię cieplną – dodaje Prezes Zarządu Funduszu.

Efekt ekologiczny inwestycji
•    zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - 18,78 Mg/rok
•    zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną - 275,38 GJ/rok
•    ilość wyprodukowanej energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii - 0,04 MWh/rok

Projekt polegający na rozbudowie i kompleksowej termomodernizacji budynku i zmianie jego funkcji z budynku szkolnego na Dom Pomocy Społecznej realizuje Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie. Beneficjent do tej pory wybudował między innymi DPS na terenie dawnego szpitala Sióstr Boromeuszek przy al. Wyzwolenia/Lubomirskiego w Szczecinie.

Koszt budowy nowego Domu Pomocy Społecznej w powiecie choszczeńskim to niemal 5,5 miliona złotych. Na tę kwotę składa się 1,524 miliona złotych dotacji z WFOŚiGW w Szczecinie, wsparcie bezzwrotne w wysokości 1,502 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Poprawa jakości powietrza. Część 6) Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”, kredyt bankowy oraz środki własne beneficjenta. Nowy Dom Pomocy Społecznej w Kolsku będzie gotowy do końca 2019 roku.

Data publikacji 2018-07-02 00:00 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki