'; ?> Fundusz wspiera Straż Pożarną - aktualności

aktualności

Fundusz wspiera Straż Pożarną

17-1-2020-psp-i-osp.jpg

Wyposażanie zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej w nowoczesny sprzęt do ratowania zdrowia i życia to jeden z priorytetów dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W piątek, 17 stycznia, przedstawiciele jednostek PSP i OSP z całego regionu odebrali kluczyki do 9 nowych, kupionych między innymi przy wsparciu Funduszu, wozów ratowniczo-gaśniczych i pojazdów specjalistycznych.

Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, które będą służyć w stolicy regionu i w Stargardzie dofinansował WFOŚiGW w Szczecinie. Pozostałe trafią między innymi do Koszalina, Kamienia Pomorskiego, Choszczna i Bornego Sulinowa. Cztery używane wozy zostały przekazane Ochotniczym Strażom Pożarnym – m.in. z Dobrej Nowogardzkiej. WFOŚiGW w Szczecinie podczas uroczystości przekazania wozów reprezentował Andrzej Grzana – Kierownik Zespołu ds. Obsługi Wniosków.

Kolejne wsparcie – w 2020 roku

WFOŚiGW w Szczecinie od lat wspiera Komendę Wojewódzką PSP w zakupie nowych wozów. Kwota zarezerwowana na 2020 rok to – zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej Funduszu - 1,5 miliona złotych. Za te środki zostaną kupione dwa samochody terenowe ze zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i 250-litrowym zbiornikiem na środek pianotwórczy, wyposażone w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, autopompy, aparaty powietrzne i sprzęt ratunkowy i ostrzegawczy.

Dofinansowanie dla Strażaków-Ochotników

Dzięki Ogólnopolskiemu Programowi Finansowania Służb Ratowniczych Fundusz na wsparcie w zakupie nowych wozów mogą liczyć Ochotnicze Straże Pożarne. W ramach dwóch dotychczasowych edycji Programu do zachodniopomorskich jednostek OSP trafiło łącznie 29 samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz 3 łodzie ratownicze o łącznej wartości ponad 23 milionów złotych. Wozy, które służą Ochotnikom m.in. w Bielkowie, Wełtyniu, Tychowie, Osiekach i Ustroniu Morskim zostały dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Szczecinie.

Nie tylko wozy, ale także sprzęt i ubrania

Specjalistyczne ubrania, rękawice, pilarki, agregaty, hełmy – taki sprzęt, niezbędny Strażakom-Ochotnikom w codziennej służbie – również jest dofinansowywany przez WFOŚiGW w Szczecinie. W ramach dwóch ubiegłorocznych naborów wniosków w ramach Programu „Mały Strażak” do 28 jednostek OSP trafiło wsparcie w łącznej wysokości pół miliona złotych. Z nowego umundurowania i oprzyrządowania mogą już korzystać Strażacy m.in. z Radziszewa, Sobieradza, Suchania, Siemyśla, Mieszkowic i Cychr.

Data publikacji 2020-01-17 14:42 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki