'; ?> Jak brzmi Szczecin W urodziny miasta uczniowie nagrają jego dźwięki - aktualności

aktualności

Jak brzmi Szczecin W urodziny miasta uczniowie nagrają jego dźwięki

03-07-2020-filharmonia.jpg Fot.: W. Bigus/Filharmonia Szczecińska

Z okazji 75. Urodzin Szczecina młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego dowie się jakie odgłosy wydaje nasze miasto. Wybierzemy się na spacer po Szczecinie, by nagrać dźwięki cywilizacyjne oraz dźwięki natury. Finałem akcji będzie kompozycja, stworzona z przetworzonych dźwięków Szczecina, którą młodzież zaprezentuje podczas koncertu we wrześniu.

Akcja zbierania dźwięków będzie pierwszym działaniem w ramach tegorocznej kampanii Słyszę Dobre Dźwięki, która ma na celu uwrażliwienie mieszkańców na higienę słuchu i profilaktykę hałasu. Uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych wraz z Patrykiem Lichotą – kompozytorem, producentem muzycznym i kuratorem sztuki stworzą własne mikrofony, nagrają dźwięki miasta, a następnie skupią się na ich obróbce elektronicznej.

Głównym narzędziem pracy będą zebrane podczas spaceru po Szczecinie dźwięki, za pomocą których najłatwiej ukształtować pożądany efekt akustyczny. Nagramy dźwięki tramwajów na Placu Rodła, samochodów na Małopolskiej, syren radiowozów i odgłosy ulicznego gwaru. Skupimy się również na dźwiękach bezpieczniejszych dla ucha człowieka – odgłosach Odry, wiatru i deszczu, na śpiewie ptaków oraz trzepocie skrzydeł ptaków.

We wrześniu, podczas trzeciej edycji festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM, młodzież wraz z prowadzącym spotkają się ponownie, by w trakcie warsztatów „Dźwięki pod głos” uzyskać z nagranych dźwięków katalog brzmień i efektów oraz przeprowadzić montaż kompozycji dźwiękowej.

Zwieńczeniem całej akcji zbierania dźwięków oraz warsztatów będzie wrześniowy koncert plenerowy, podczas którego dowiemy się jak brzmi Szczecin.

Akcja zbierania dźwięków odbywa się w ramach kampanii „Słyszę Dobre Dźwięki", dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Partnerem kampanii i fundatorem słuchawek, niezbędnych do przeprowadzenia akcji, jest firma Fresh 'n' Rebel.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Słyszę Dobre Dźwięki" - kampania edukacyjna dotycząca przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska hałasem", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Kampania „Słyszę dobre dźwięki” jest realizowana przez Filharmonię w Szczecinie przy wsparciu partnerów lokalnych i ogólnopolskich, w tym: Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, Ecophon Saint-Gobain Sp. z o.o., Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”, pAudio Technologies Sp. z o.o., Firmy Beaton oraz Szkoły Podstawowej w Reczu i Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu – zwycięzców dwóch pierwszych edycji konkursu na szkolne strefy harmonii. Kampania „Słyszę dobre dźwięki” została doceniona i otrzymała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Izby Architektów RP oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

ORGANIZATOR KAMPANII: Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie


PARTNERZY KAMPANII 2020/21: ECOPHON, Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”, pAudio Technologies Sp. z o.o., Aparaty Słychowe Beaton, Szkoła Podstawowa w Reczu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Bezrzeczu.
Kampania „Słyszę dobre dźwięki” została doceniona i otrzymała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Izby Architektów RP oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Data publikacji 2020-07-03 09:12 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki