'; ?> Mały Strażak wsparciem dla Ochotniczych Straży Pożarnych - aktualności

aktualności

Mały Strażak wsparciem dla Ochotniczych Straży Pożarnych

04-09-2019-konferencja-maly-strazak.jpg

Specjalistyczne ubrania, rękawice, pilarki, agregaty, hełmy i inny sprzęt niezbędny podczas akcji ratowania zdrowia i życia zyskają Strażacy z 17 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego regionu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – na poprawę bezpieczeństwa i jeszcze sprawniejsze prowadzenie akcji ratowniczych – przeznaczy w tym roku w ramach Programu „Mały Strażak” 300 tysięcy złotych.

- Fundusz przekazuje jednostkom OSP konkretne wsparcie w formie dotacji do 90% kosztów, maksymalnie 20 tysięcy złotych na jedną jednostkę. Środki przeznaczone na zakup dodatkowego sprzętu pozwolą Ochotnikom prowadzić akcje ratownicze jeszcze sprawniej i skuteczniej. Uzupełnienie sprzętu, niezbędnego podczas akcji w trudnym terenie i wymagających warunkach poprawi także bezpieczeństwo druhów prowadzonych akcję – mówi Paweł Mirowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Dzięki umowom, które zostały zawarte 4 września, nowoczesne wyposażenie trafi do 8 jednostek OSP z zachodniej części regionu: Bielkowa, Radziszewa, Sobieradza, Chwarstnicy, Suchania, Mechowa, Ładzina oraz Jednostki Ratownictwa Wodnego
– Gryfińskiego Klubu Płetwonurków „Raffer”. W ramach wsparcia przyznanego przez Fundusz OSP kupią między innymi radiotelefony i megafony, węże pożarnicze, pilarki, detektory, nożyce, zestawy klinów do stabilizacji pojazdów, a także ubrania specjalne, hełmy, buty i rękawice. Na podobne wsparcie mogą liczyć również jednostki z północy i wschodu regionu, w tym OSP w Siemyślu, Świeciu Kołobrzeskim, Strzekęcinie, Malechowie, Wrześnicy, Gościnie, Karsinie, Niedalinie oraz Golcach.

„Mały Strażak” w liczbach:
300 tysięcy złotych – pula środków w programie
20 tysięcy złotych – maksymalne wsparcie dla jednej jednostki OSP
17 – jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych dostanie wsparcie w tegorocznej edycji
90% - poziom dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Szczecinie

Dofinansowanie na nowoczesne wozy

Ochotnicze Straże Pożarne z naszego regionu już po raz drugi skorzystają ze wsparcia także w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych. Tym razem 17 jednostek kupi nowe, średnie samochody ratowniczo-gaśnicze (OSP Osieki, Wilkowice, Maszewo, Rychnów, Sarbinowo, Rów, Barzowice, Ładzin, Tychowo, Żabów, Recz, Nowe Worowo, Kolin, Drawno, Rogowo, Bielkowo, Wełtyń), a Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - zestaw poszukiwawczo-ratowniczy do poszukiwania osób tonących i osób zaginionych na terenach trudnodostępnych i podmokłych. Dofinansowanie to dotacja do 50% kosztów. W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Szczecinie wesprą zachodniopomorskie jednostki OSP i WOPR kwotą 4,6 miliona złotych, z czego 3,6 mln zł to dofinansowanie z Narodowego, a 1 mln zł
– z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W ramach poprzedniej edycji programu - przy dofinansowaniu z NFOŚiGW i WFOŚiGW w Szczecinie w kwocie ponad 4 milionów złotych - zostało kupionych 10 średnich i 2 ciężkie wozy ratowniczo-gaśnicze oraz łodzie, które służą w jednostkach OSP m.in. w Wysokiej Kamieńskiej, Dolicach, Żukowie, Ustroniu Morskim czy Starych Łysogórkach.

Data publikacji 2019-09-04 13:03 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki