'; ?> Międzyzdroje: PSZOK i wóz dla OSP z dofinansowaniem WFOŚiGW w Szczecinie - aktualności

aktualności

Międzyzdroje: PSZOK i wóz dla OSP z dofinansowaniem WFOŚiGW w Szczecinie

misdroy01-ok.jpg

Niemal milion złotych wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla Gminy Międzyzdroje. Dzięki dofinansowaniu powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a Ochotnicza Straż Pożarna wzbogaci się o nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. W poniedziałek, 29 listopada 2021 r. w WFOŚiGW w Szczecinie zostały podpisane umowy dofinansowania.

W uroczystości wzięli udział: Leszek Dobrzyński – Poseł na Sejm RP, Tomasz Wójcik – Wicewojewoda Zachodniopomorski, Parlamentarzyści Województwa Zachodniopomorskiego, Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, Mateusz Bobek – Burmistrz Międzyzdrojów, Agnieszka Sadka – Skarbnik Gminy Międzyzdroje oraz Wiesław Woszczyk - Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyzdrojach.

Efekt: odzysk prawie 130 ton odpadów rocznie

Dzięki wsparciu Funduszu w wysokości niemal 700 tysięcy złotych (697.203 zł) przy ulicy Nowomyśliwskiej w Międzyzdrojach powstanie nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych o powierzchni niespełna 1700 m2. – Taki Punkt nie tylko stworzy dobre warunki do segregacji odpadów, która jest warunkiem ich skutecznego, powtórnego odzyskania, ale będzie także miejscem, w którym śmieci są składowane w bezpieczny dla środowiska sposób – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, który dodaje, że dla Funduszu najważniejszy jest efekt ekologiczny, jaki przyniesie ta ważna dla mieszkańców inwestycja: - PSZOK pozwoli na odzyskanie i powtórne wykorzystanie 127 ton odpadów rocznie, w tym między innymi szkła, makulatury i tworzyw sztucznych, które mogą zyskać drugie życie i być powtórnie wykorzystane z korzyścią dla środowiska. Do punktu, który w założeniu ma zachęcić mieszkańców do dokładniejszej selekcji odpadów, będzie można oddać także m.in. zużyte opony, beton oraz gruz z rozbiórek i elektrośmieci. Na miejscu powstanie ścieżka edukacyjna, a całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Koszt całkowity inwestycji to prawie 860 tysięcy złotych (857.560 zł). Oprócz pożyczki z Funduszu – PSZOK jest finansowany ze środków własnych Gminy.

Nowoczesny wóz dla OSP Międzyzdroje

Strażacy-Ochotnicy z Międzyzdrojów wyjeżdżają do interwencji nie tylko na terenie nadmorskiej miejscowości, ale także całego powiatu kamieńskiego. Dzięki nowemu, średniemu wozowi ratowniczo-gaśniczemu, będą na miejscu akcji jeszcze szybciej. – Pojazd, który pozwoli na skuteczniejsze prowadzenie akcji ratowniczych, będzie wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów, dwuzakresową autopompę i linię szybkiego natarcia z wężem o długości co najmniej 60 metrów. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i środowiska – zaznacza Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie. Wóz dla OSP Międzyzdroje zostanie kupiony w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych, który jest realizowany we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki porozumieniu między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, a Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Koszt to ponad 820 tysięcy złotych (824.349 zł), w tym: 299.000 zł – dotacja z WFOŚiGW w Szczecinie, 261.000 zł – wsparcie z MSWiA i 264.349 zł – środki własne Gminy.

Data publikacji 2021-11-29 14:57 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki Ilość aktualizacji 1 Data aktualizacji 2021-11-29 14:58 Zaktualizował(a) Konrad Czarnecki