'; ?> Nowe, elektryczne i hybrydowe, radiowozy dla Zachodniopomorskiej Policji - aktualności

aktualności

Nowe, elektryczne i hybrydowe, radiowozy dla Zachodniopomorskiej Policji

elektryk-06.jpg

730 tysięcy złotych to wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla Komendy Wojewódzkiej Policji na zakup pojazdów elektrycznych i hybrydowych. We wtorek, 11 stycznia 2022 r. do służby zostało włączonych 5 radiowozów, w tym 2 hybrydy plug-in, a także przekazano umowy na zakup kolejnych 4 samochodów.

- Fundusz, wspierając Zachodniopomorską Policję w wymianie floty na bezemisyjną, stawia na efekt ekologiczny, którym w tym przypadku jest uniknięcie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co sprawi, że mieszkańcy będą mogli oddychać lepszej jakości powietrzem. Dzięki nowym autom funkcjonariusze ze Szczecina, Polic i Wałcza będą realizować swoje zadania jeszcze skuteczniej, ale także – z troską o środowisko – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

- Niezmiernie mnie cieszy wieloletnia niezwykle owocna współpraca naszych instytucji, która przyniosła wymierne efekty dla zmniejszenia emisji spalin, a także edukacji ekologicznej policjantów i pracowników Policji oraz mieszkańców naszego regionu. – podkreślił nadinsp. Tomasz Trawiński – Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie - Policja zachodniopomorska w ostatnich latach staje się coraz bardziej nowoczesna i lepiej wyposażona. Przed kilkoma laty jako pierwsza jednostka Policji w Polsce staliśmy się pionierem we wprowadzaniu do swojej floty pojazdów elektrycznych. Nasze doświadczenia pokazały innym, że to kierunek, w który warto inwestować. Dzisiaj udowadniamy to przekazując policjantom kolejny tego typu sprzęt transportowy.

 3 nowe elektryki, 2 hybrydy plug-in i stacje ładowania

Dzięki wsparciu Funduszu Zachodniopomorska Policja kupiła trzy nowe radiowozy elektryczne, które trafią do Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Komend Powiatowych w Policach i Wałczu. Samochody, które na jednym ładowaniu baterii przejadą ponad 220 kilometrów, posłużą do działań prewencyjnych. Z kolei do floty Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie dołączyły dwa samochody hybrydowe typu plug-in z ponad 40 km zasięgu w trybie elektrycznym. Baterie tych aut mogą być ładowane ze stacji lub w trakcie jazdy – dzięki odzyskowi energii z silnika spalinowego. Łączny koszt zakupu samochodów to 900 tysięcy złotych, w tym 450 tys. zł – dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie w formie przekazania środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Łącznie z przekazanymi dziś samochodami - Komenda Wojewódzka Policji aktualnie dysponuje 2 samochodami hybrydowymi i 12 dofinansowanymi przez Fundusz autami elektrycznymi, wśród których są pierwsze w Polsce w pełni elektryczne radiowozy, wykorzystywane w Szczecinie, Świnoujściu oraz Szczecinku.

Umowy na 4 nowe e-radiowozy

Podczas uroczystości w KWP w Szczecinie Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie przekazał umowy na zakup kolejnych 4 samochodów hybrydowych plug-in. Dzięki wsparciu w wysokości 280 000 zł Zachodniopomorska Policja kupi pojazdy, które zostaną przekazane do Wydziałów: Dochodzeniowo-Śledczego i do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie, Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie oraz dla Komendy Powiatowej w Goleniowie.

Elektromobilność – ze wsparciem

WFOŚiGW w Szczecinie w ramach promocji elektromobilności wsparł do tej pory zakup przez samorządy i służby ponad 60 pojazdów o napędzie elektrycznym, 2 pojazdów o napędzie spalinowo-elektrycznym (hybryd typu plug-in) oraz ponad 20 stacji ładowania kwotą niemal 6 mln złotych. Dofinansowane przez Fundusz auta służą m.in. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, jednostkach Gminy Miasta Szczecin (Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Wydział Oświaty Urzędu Miasta, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Domy Pomocy Społecznej), Urzędzie Morskim w Szczecinie, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii czy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Współpraca KWP i Funduszu w 2021 roku

Dzięki wsparciu ze środków WFOŚiGW w Szczecinie w łącznej wysokości ponad 600 tys. zł Zachodniopomorska Policja w 2021 roku zrealizowała projekty ekologiczne o wartości 1 mln zł. Współpraca - oprócz zakupu samochodów elektrycznych i hybrydowych – polegała na realizacji kampanii edukacyjno-prewencyjnej „Ekologicznie się opłaca” oraz dofinansowaniu wydobycia z ziemi i utylizacji zbiorników na paliwa na terenie byłej bazy KWP przy ul. Szczecińskiej 21 w Koszalinie.

Data publikacji 2022-01-11 15:34 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki