'; ?> Nowe samochody do selektywnej zbiórki odpadów dla Zakładu Zieleni w Kołobrzegu - aktualności

aktualności

Nowe samochody do selektywnej zbiórki odpadów dla Zakładu Zieleni w Kołobrzegu

24-03-2020-nowe-wozy-kolobrzeg.jpg

Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu Sp. z o.o. kupił 3 nowe samochody do selektywnego zbierania odpadów, o łącznej wartości niemal 2,5 miliona złotych, z czego ponad 2,2 mln pochodzi z dofinansowania uzyskanego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W ramach realizacji zadania zostały kupione: samochód specjalistyczny, ciężarowy z HDS i skrzynią ładunkową oraz fabrycznie nowe samochody bezpylne: dwu- i trzykomorowy. Zakup pozwala efektywniej świadczyć usługi odbioru odpadów na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg oraz Gmin: Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gościno, Siemyśl i Dygowo.

Efektem ekologicznym projektu jest utrzymanie wysokiego poziomu odbioru i odzysku odpadów, odpowiednio rocznie:
- kompostowanie 1300 ton odpadów organicznych,
- odzysk 660 ton szkła,
- odzysk 190 ton makulatury,
- odzysk 95 ton tworzyw sztucznych,
- odzysk 30 ton metalu

Inwestycja pozwala zbierać dwie oraz trzy (w zależności od samochodu) frakcje odpadów podczas jednego przejazdu. Pojazdy odbierają odpady głównie z domków jednorodzinnych, gdzie jest przewaga pojemników do pojemności 360 l lub gdy punkty gromadzenia odpadów wyposażone są w worki. Dzięki połączeniu wydajności i ładowności pojazdów można optymalizować trasy przejazdu śmieciarek zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dzięki dwóm i trzem oddzielnym komorom nie dochodzi do mieszania odpadów. Zamontowane w pojazdach wrzutniki pozwalają na wyposażenie pojazdów w systemy wagowe do dynamicznego ważenia odpadów. Całkowita pojemność skrzyń ładunkowych wynosi około 20m3 – pojazd dwukomorowy oraz 21m3 w przypadku pojazdu trzykomorowego. Zabudowy zostały wyposażone w pompy hydrauliczne, co pozwala na spadek zużycia paliwa o około 10%.

Samochody zostały wyposażone: fotorejestrator online, GPS oraz ręczne czytniki kodów kreskowych/RFID. Dzięki nim można zidentyfikować każdy pojemnik oraz worek, który został odebrany z punktu gromadzenia odpadów oraz zgłaszać wszelkie nieprawidłowości podczas odbioru odpadów w czasie rzeczywistym do Zamawiającego. Fotorejestrator online dzięki zamontowanym trzem kamerom na zabudowie śmieciarki przesyła 3 zdjęcia co 3 sekundy na serwer, a fotografie są dostępne po krótkim czasie dla Zamawiającego oraz osób nadzorujących pracę sprzętu. Wszystkie pojazdy zostały wyposażone w silniki z normą emisji spalin Euro 6.

Data publikacji 2020-03-24 11:15 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki