'; ?> Nowoczesna i ekologiczna Klinika Psychiatrii przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie - aktualności

aktualności

Nowoczesna i ekologiczna Klinika Psychiatrii przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie

28-10-2020-unia-psychiatria.jpg Fot.: SPSK nr 1 PUM w Szczecinie

Trzyetapowa, trwająca 5 lat, modernizacja Kliniki Psychiatrii Samodzielnego Specjalistycznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Broniewskiego 26 w Szczecinie była możliwa między innymi dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dzięki projektowi pacjenci mogą wracać do zdrowia, a lekarze – pracować w znacznie lepszych warunkach. Szpital może też zaoszczędzić na rachunkach za prąd i energię cieplną.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. W pierwszym prace polegały na przebudowie i remoncie budynku AB i modernizacji węzła cieplnego w budynku CD Kliniki. Kolejny to przebudowa budynku CD, budowa nowego łącznika między obiektami oraz budowa dwóch wind. Ten etap pozwolił na utworzenie Psychiatrycznej Izby Przyjęć – wraz z niezbędnym zapleczem i wyposażeniem, w której pacjenci są przyjmowani od lutego 2018 roku.  Ostatni – zakończony w kwietniu 2020 r. – etap to przebudowa i remont pomieszczeń w budynku głównym, a także instalacja kolejnej w SPSK nr 1 PUM elektrowni fotowoltaicznej, wytwarzającej energię elektryczną na potrzeby szpitala. Na elektrownię o łącznej mocy 38,40 kWp składają się dwie mikroinstalacje po 60 paneli każda. Ogniwa zostały zamontowane na dachach – na powierzchni ponad 720 metrów kwadratowych. Według planów – rocznie mają produkować około 39 000 kWh energii, co przy obowiązujących stawkach pozwoli szpitalowi zaoszczędzić ok. 34 tys. zł. w skali roku.

Efekt ekologiczny:
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla: 409,18 ton/rok
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną: 2919 GJ/rok
- oszczędność energii elektrycznej: 101,96 kWh/rok

Efekt rzeczowy:
- docieplenie dachu i stropodachu o powierzchni: 1489 mkw.
- docieplenie ścian o powierzchni: 3618,4 mkw.
- budowa i modernizacja 3 węzłów cieplnych łącznie o mocy: centralnego ogrzewania – 240 kW i ciepłej wody użytkowej - 360 kW.
- wymiana drzwi zewnętrznych o powierzchni: 24,63 mkw.
- wymiana okien o powierzchni: 498,37 mkw.
- montaż 255 zaworów termostatycznych
- montaż 312 energooszczędnych opraw oświetleniowych.

Łączny koszt inwestycji to ponad 25 milionów złotych, z czego ponad 2,5 mln zł to pożyczka i 1 mln zł - dotacja przyznana przez WFOŚiGW w Szczecinie. Dofinansowane przez Fundusz prace to między innymi docieplenie ścian i stropodachu, wymiana starych okien i drzwi zewnętrznych, wymiana grzejników z montażem zaworów termostatycznych, modernizacja źródeł ciepła, w tym montaż automatyki pogodowej oraz modernizacja oświetlenia na energooszczędne.

Data publikacji 2020-10-28 14:07 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki