'; ?> Poczuj Podmuch Energii - aktualności

aktualności

Poczuj Podmuch Energii

21-12-2018-podmuch-energii.jpg

Już jutro premiera nowego cyklu filmów „Podmuch Energii”, zrealizowanego przez Fundację 8 Kobiet we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pierwszy odcinek „Co jest groźniejsze – smok czy smog?” będzie można obejrzeć w TVP1 w sobotę (22 grudnia) o 14:35.

Projekt „Podmuch Energii” to cykl programów edukacyjnych dotyczących ekologicznego korzystania ze źródeł energii. Realizowany jest przez Fundację 8 Kobiet, przy współpracy z WFOŚiGW w Szczecinie. „Podmuch Energii” miał już dwie pełne edycje - w 2015 roku 6 odcinków mogli obejrzeć widzowie TVP 1, w 2017 roku – widzowie TVP 1 i TVP Polonia.

Projekt „Podmuch energii” był wielokrotnie nagradzany – otrzymał między innymi nagrodę Srebrnego Delfina na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards w 2012 roku oraz nagrodę w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”.

Nie byłoby tych prestiżowych nagród i wyróżnień, gdyby nie każdorazowe wsparcie WFOŚiGW w Szczecinie. To właśnie dzięki uzyskiwanym dotacjom udało się już wyprodukować 24 odcinki „Podmuchu energii”. Ich autorzy niestrudzenie propagują korzystanie z odnawialnych źródeł energii, wskazując zalety i niezaprzeczalne korzyści z tego płynące, zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska, w którym żyjemy. Promują więc energię wiatru, wody i słońca, ideę elektromobilności, pokazują, jak skutecznie odzyskiwać energię z odpadów i ścieków, jakimi sposobami walczyć ze smogiem, zastanawiają się w końcu, jaka będzie przyszłość energii odnawialnej i zawodowej energetyki. W dynamicznej i atrakcyjnej dla widza formie pokazują nie tylko nowoczesne instalacje z Polski i zagranicy, ale koncentrują się też na lokalnych inwestycjach, promując także szczecińskie ośrodki naukowe i przedsiębiorstwa. 

Bardzo dobra oglądalność cyklu, zbudowanie licznej i wiernej grupy widzów to efekt nie tylko interesującej tematyki i nowoczesnych technik telewizyjnych, ale także prowadzącego Radka Brzózki, który w przystępny, ale i merytoryczny sposób prowadzi narrację programu.
W najnowszym, trzecim sezonie cyklu „Podmuch energii”, pokazane zostaną zarówno odnawialne technologie produkcji prądu i ciepła, jak i sposoby oszczędzania energii.

Plan odcinków i daty emisji

Odcinek 1 - Co jest groźniejsze – smok czy smog?

Emisja: 22 grudnia 2018r. 14:35, TVP1

Trudno dziś znaleźć ważniejszy temat, który związany jest z przyszłością energetyczną Polski. Narażając więc odrobinę własne zdrowie autorzy wraz z Radkiem Brzózką sprawdzą czym palimy w naszych piecach i dlaczego jest to tak groźne dla życia. Widzowie dowiedzą się, jakich „sprzymierzeńców” ma smog i czy są to tylko stare, wyeksploatowane piece. Za pomocą specjalistycznych urządzeń autorzy zbadają, ile niebezpiecznych spalin produkują nasze auta, porównają transport indywidualny ze zbiorowym.

Odcinek 2 - Niska emisja = smog

Emisja: 29 grudnia 2018r. 14:35, TVP1

W tym odcinku autorzy udowodnią, że lekarstwem na smog jest zmiana sposobu zasilania naszych domów - stosowanie bez- lub niskoemisyjnych urządzeń grzewczych: nowoczesnych pomp ciepła, wysokosprawnych kotłów gazowych kondensacyjnych, nowoczesnych kotłów biomasowych, spełniających normy emisji spalin, korzystanie ze scentralizowanej sieci grzewczej oraz samochodów elektrycznych. Sprawdzą też, w jakich kierunkach idzie rozwój zawodowej energetyki i jak dba ona o to, aby do atmosfery przedostawało się jak najmniej zanieczyszczeń.

Odcinek 3 - Ciepło ziemi dla życia

Emisja: 05.01.2019r. 12:30, TVP1

Przemysłowe zastosowania geotermii są w Polsce znane od dawna. Ciepło ziemi wykorzystujemy przede wszystkim do ekologicznego ogrzewania naszych domów i wody użytkowej. Są jednak inne, nietypowe, acz bardzo przyszłościowe, zastosowania, takie, jak: uprawa roślin i owoców w szklarniach ogrzewanych geotermią czy hodowla łososia o najwyższych jakościowo walorach. W tym odcinku autorzy sprawdzą jakie jeszcze zalety kryją wody geotermalne. Pokażą też, jak doświadczenia gorącej wyspy, Islandii, można wykorzystać w naszych warunkach.

Odcinek 4 - Na podwójnym prądzie

Emisja: 12.01.2019r. 12:20, TVP1

Już nie tylko samochody, skutery, czy autobusy - pojazdy elektryczne stają się codziennością na naszych drogach, a także ścieżkach rowerowych. Ale autorzy pokażą, że zastosowania elektromobilności są jeszcze szersze – to rynek ładowarek, wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do zasilania pojazdów, przydomowe stacje ładowania, nowoczesne akumulatory. Odwiedzą również szczeciński WFOŚiGW, który jest znakomitym przykładem wspierania rozwoju nowych technologii samochodowych, w tym elektromobilności.

Odcinek 5 - Ścieki i śmieci pełne dobrej energii

Emisja: 19.01.2019r. 12:30, TVP1

W tym odcinku autorzy sprawdzą, ile energii jest w jednej kropli ścieków komunalnych, a także jak skutecznie wykorzystać do produkcji ciepła i energii elektrycznej różnego rodzaju odpady cywilizacji. Odwiedzą nowoczesne zakłady utylizacji odpadów, a także stare wysypiska śmieci, gdzie pracują instalacje wykorzystujące gaz wysypiskowy. Pokażą, jak świetnym przykładem energetycznego zagospodarowania ścieków jest szczecińska oczyszczalnia Pomorzany i to właśnie na jej przykładzie objaśnią cykl zagospodarowania odpadów płynnych.

Odcinek 6 - Za wysokim kominem

Emisja: 26.01.2019r. 12:25, TVP1

W poszukiwaniu sposobów ochrony środowiska autorzy przyjrzą się nie tylko, jak rozwija się rozproszona energetyka oparta na źródłach odnawialnych, ale też współczesnej zawodowej energetyce. Nowoczesne zakłady są już bowiem tak projektowane, aby zapewnić stabilne dostawy energii chroniąc jednocześnie środowisko. Widzowie dowiedzą się więc, jakie filtry stosowane są na kominach, jak chroni się zasoby wodne i gdzie utylizuje odpady.

Odcinek 7 - Nasz energetyczny Bałtyk

Energia Polski to nie tylko elektrownie, kopalnie węgla kamiennego, farmy wiatrowe, elektrownie wodne czy solarne. Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna Bałtyku to także doskonały obszar do wykorzystania „energii Polski” – dzięki podwodnym złożom ropy i gazu ziemnego, gigantycznym farmom wiatrowym, wysokoenergetycznym algom czy energii fal. Wspólnie z prowadzącym autorzy zanurzą się więc w naszym morzu i przedstawią jego zasoby energetyczne. 

Odcinek 8 - Bez zielonej energii nie ma gospodarki

Mimo, że zawodowa energetyka oparta na źródłach kopalnych jest w Polsce kluczowa, to dodatkowy motor napędowy gospodarki, zbudowany na tak solidnym filarze, jak produkcja energii OZE, jest racjonalny, bezpieczny i skuteczny. Zachodniopomorskie jest szczególnie dobrym przykładem, bo działa tu wiele zakładów pracujących dla branży OZE, wspierając rozwój regionu. W tym odcinku autorzy pokażą zależności między rozwojem rozproszonej energetyki a gospodarką.

Odcinek 9 - Oswajamy CO2

Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest jednym z głównych zadań współczesnej energetyki. Autorzy sprawdzą cechy gazów cieplarnianych, sposoby ich redukcji i utylizacji. Wspólnie z naukowcami zastanowią się także, jak w przyszłości będziemy bezpiecznie gospodarować CO2.

Odcinek 10 - Od atomu do kosmosu

W tym odcinku autorzy zabiorą widzów do „wehikułu czasu” i sprawdzą, jaka będzie energetyka za 5-10-50 lat. Odwiedzą Instytut Maxa Plancka w Greifswaldzie, gdzie pracuje reaktor fuzji termojądrowej, poszukają zasobów litu, który określany jest jako srebrne paliwo przyszłości, a także nowych źródeł energii odnawialnej.

O dokładnych datach emisji odcinków 7-10 będziemy jeszcze informować na stronie www.wfos.szczecin.pl

Nowy cykl filmów „Podmuch Energii” został przygotowany dzięki dotacji w wysokości pond 360 tysięcy złotych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Data publikacji 2018-12-21 00:00 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki