'; ?> Staw Brodowski - pierwsza w Szczecinie Miejska Strefa Harmonii - aktualności

aktualności

Staw Brodowski - pierwsza w Szczecinie Miejska Strefa Harmonii

22-05-2019-miejska-strefa.jpg

W 2018 roku Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza zapytała mieszkańców Szczecina, gdzie w naszym mieście można się schronić przed hałasem. 21 maja 2019 r. została otwarta pierwsza Miejska Strefa Harmonii, której stworzenie zostało wsparte przez WFOŚiGW w Szczecinie w ramach kampanii „Słyszę Dobre Dźwięki”.

W zeszłym roku Filharmonia Szczecińska zachęciła mieszkańców do głosowania na przestrzeń, do której można uciec przed kakofonią miejskich dźwięków. Zostały zbadane poziomy natężenia hałasu w kilku zielonych punktach miasta, a spośród pięciu propozycji uczestnicy internetowego plebiscytu wybrali pierwszą szczecińską strefę harmonii – Staw Brodowski. Miejsce charakteryzuje nie tylko najniższy poziom hałasu ze wszystkich zaproponowanych punktów, ale też – według mieszkańców – największy potencjał rekreacyjny. Według nich może ono służyć za oazę spokoju, ale też jako arena kameralnych koncertów czy wydarzeń aktywizujących lokalną społeczność.

21 maja o godz. 12.00 nad Stawem Brodowskim odbyło się Święto Harmonii - takim właśnie wydarzeniem oficjalnie została otwarta pierwsza Miejska Strefa Harmonii. Staw Brodowski został oznaczony niestandardową, pływającą po tafli wody, tablicą informacyjną.

W pierwszej miejskiej strefie odbyło się także rozdanie nagród laureatom drugiej edycji konkursu na Szkolne Strefy Harmonii, czyli miejsc, do których uczniowie mogą uciec przed hałasem przerwy. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa w składzie: Dorota Serwa (Dyrektor Filharmonii w Szczecinie), Paweł Kornicz oraz Kinga Rabińska (koordynatorka kampanii „Słyszę dobre dźwięki”), nagrodziła następujące szkoły:
I miejsce:. Publiczną Szkołę Podstawową w Bezrzeczu za „Cicharmonię”
II miejsce: Zespół Szkół w Kołbaczu za „Strefę harmonii”
III miejsce: Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie za „Strefę harmonii”

Komisja konkursowa zdecydowała się też przyznać dwa wyróżnienia: dla Szkoły Podstawowej nr 53 im. Fryderyka Chopina w Szczecinie oraz dla Szkoły Podstawowej nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie.

Na zakończenie wszyscy laureaci i ich opiekunowie zmienili się w pełnych zapału ogrodników i zasadzili nowe rośliny w przylegającym do stawu ogrodzie!


Wszystkim laureatom konkursu na Szkolne Strefy Harmonii serdecznie gratulujemy i dziękujemy za spotkanie! Mieszkańcom Szczecina zaś gratulujemy pierwszej w historii Miejskiej Strefy Harmonii. Nie pozostaje nam teraz nic innego, jak szukać w naszym pięknym mieście kolejnych miejsc, które mogą stać się następnymi Miejskimi Strefami Harmonii.
--------------
Akcja odbywa się w ramach kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, realizowanej przez Filharmonię w Szczecinie przy wsparciu partnerów lokalnych i ogólnopolskich, w tym: Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, Ecophon Saint-Gobain Sp. z o.o., Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”, pAudio Technologies Sp. z o.o. czy Szkoły Podstawowej w Reczu - zwycięzcy I edycji konkursu na szkolne strefy harmonii. Kampania „Słyszę dobre dźwięki” została doceniona i otrzymała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Izby Architektów RP oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.


Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Słyszę Dobre Dźwięki" - kampania edukacyjna dotycząca przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska hałasem", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wydarzenie Święto Harmonii zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Data publikacji 2019-05-22 09:24 Wytworzył(a) Filharmonia Szczecińska/WFOŚiGW w Szczecinie Wprowadził(a) Konrad Czarnecki