'; ?> Strażacy ochotnicy z województwa zachodniopomorskiego dostaną nowe wozy - aktualności

aktualności

Strażacy ochotnicy z województwa zachodniopomorskiego dostaną nowe wozy

22-06-2020-wozy-osp.jpg

Samochody ratowniczo-gaśnicze o łącznej wartości blisko 14,5 miliona złotych trafią do Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa zachodniopomorskiego. Dziś (22 czerwca br.) wiceminister Paweł Szefernaker wręczył w Drawsku Pomorskim promesy na zakup nowych pojazdów. W uroczystości udział wzięła także m.in. Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski oraz Marek Subocz, wicewojewoda

Pieniądze na zakup 19 wozów ratowniczo-gaśniczych pochodzą z rezerwy celowej MSWiA na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, a także kolejnej edycji Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych – Część 1) Dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych w roku 2020.

5 wozów dzięki dofinansowaniu z MSWiA

Wiceminister Paweł Szefernaker podkreślił, że druhny i druhowie z OSP pełnią ważną rolę w systemie ratowniczym w Polsce: - W Polsce mamy unikalny system na skalę światową – Ochotnicze Straże Pożarne to nasze bogactwo. Dlatego będziemy je wspierać. W tym roku przekazane zostanie im ponad 500 nowych wozów Chciałbym podziękować wszystkim strażakom oraz ochotnikom. Wasza praca jest niezwykle potrzebna, co widzimy zwłaszcza w ostatnich dniach na południu Polski.

Wojewoda Tomasz Hinc odczytał list Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej skierowany do uczestników uroczystości: „W naszej Ojczyźnie mamy świetnie zorganizowany i sprawnie funkcjonujący system działań ratowniczych. Ich podstawą jest zawodowa Straż Pożarna, która na co dzień blisko współdziała z ochotnikami. O tym, że ta współpraca jest cenna i potrzebna, świadczą przekazywane dziś na potrzeby OSP samochody ratowniczo-gaśnicze

Dzięki środkom przekazanym w ramach rezerwy celowej (ponad 1,5 mln zł) pięć jednostek OSP: z Pełczyc, Mieszkowic, Pobierowa, Radowa Małego oraz Nastazina zyska wozy ratowniczo-gaśnicze, niezbędne w codziennej służbie.

14 wozów w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych

W ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych nowe samochody kupią jednostki OSP z: Karsina – ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy; Starej Dąbrowy, Dobrej (powiat łobeski), Dębic, Rozwarowa, Wartkowa, Witankowa, Janiewic, Pomianowa, Kozielic, Czaplinka, Morynia – średnie wozy; Otanowa i Derczewa – lekkie wozy ratowniczo-gaśnicze.

Łączny koszt ich zakupu to blisko 10,2 miliona złotych, z czego ponad 5,8 mln zł to udział własny jednostek OSP, a prawie 4,35 mln zł – dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (niemal 3,35 mln zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (1 mln zł).

W ramach porozumienia zawartego przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – dzięki dofinansowaniu ze środków NFOŚiGW – nowy wóz kupi także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego. To bus z wyposażeniem do poszukiwań nurkowych wraz z zestawem do komunikacji, kamerą termowizyjną i łodzią. Wartość sprzętu, który otrzyma WOPR to ponad 341 tys. zł (175 tys. zł wkład własny WOPR, 166 tys. dofinansowanie NFOŚiGW).

Ogólnopolski Program Finansowania Służb Ratowniczych pozwala jednostkom OSP uzyskać dotacje w wysokości do 50 proc. kosztów zakupu nowych wozów. Dzięki dwóm poprzednim edycjom Programu do zachodniopomorskich jednostek OSP trafiło 29 wozów ratowniczo-gaśniczych oraz 3 łodzie o łącznej wartości ponad 23 milionów złotych, które służą m.in. w OSP w Maszewie, Rychnowie, Sarbinowie, Ładzinie, Żabowie, Wełtyniu, Tychowie, Drawnie i Reczu.

 - Druhowie zyskali nowoczesny sprzęt, pozwalający jeszcze szybciej dotrzeć na miejsce prowadzonych akcji, realizowanych często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Nowy sprzęt z jednej strony pozwoli prowadzić działania jeszcze sprawniej i skuteczniej, ale także bezpieczniej dla samych Strażaków Ochotników – powiedział Paweł Mirowski - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

22 wozy przekazane i użyczone jednostkom OSP

Podczas uroczystości zostały także wręczone akty przekazania 15 wozów oraz użyczenia 7 pojazdów na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa zachodniopomorskiego. Wozy przekazano na stałe jednostkom OSP w: Mielnie, Czaplinku, Wierzchowie, Wyszomierzu, Kiełpinie, Stojkowie, Radowie Małym, Boninie, Lubiatowie, Chociwlu, Sępolnie Wielkim, Marcinkowicach, Brojcach, Przybiernowie oraz Międzyzdrojach. Użyczone wozy będą służyć w jednostkach OSP w Broczynie, Dobrej, Trzebiatowie, Mostkowie, Starej Dąbrowie, Tucznie oraz Wołczkowie.

Fundusz wspiera OSP także w ramach Programu Mały Strażak

Od 16 czerwca 2020 r. WFOŚiGW w Szczecinie prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki programowi jednostki OSP mogą kupić niezbędne wyposażenie, w tym między innymi radiotelefony, ubrania specjalne, hełmy, węże, pilarki i agregaty. Dofinansowanie w ramach tegorocznej III edycji programu, to łącznie 1,2 miliona złotych, z czego 1 mln zł to środki pozyskane z NFOŚiGW, a 200 tys. zł – pochodzi z budżetu WFOŚiGW w Szczecinie. Jednostki OSP mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości do 90 proc. kosztów zakupu sprzętu i niezbędnego wyposażenia. Maksymalna wysokość wsparcia dla jednej jednostki OSP to 25 tysięcy złotych. Nabór wniosków rozpoczął się 16 czerwca 2020 r. i potrwa do 16 lipca 2020 r. lub do wyczerpania puli środków. Wnioski można składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie: Biurze Szczecin (ul. Solskiego 3) oraz Biurze Koszalin (ul. Zwycięstwa 111). Co ważne – o środki nie mogą aplikować OSP, które uzyskały dofinansowanie z Funduszu w ramach dwóch pierwszych edycji Programu.

Dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Szczecinie w wysokości 0,5 mln zł, przekazanym w 2019 roku w ramach dwóch edycji Programu „Mały Strażak”, nowy sprzęt kupiło 28 zachodniopomorskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych m.in. z Bielkowa, Radziszewa, Sobieradza, Chwarstnicy, Siemyśla, Malechowa czy Gościna, a także Jednostki Ratownictwa Wodnego Gryfińskiego Klubu Płetwonurków Raffer.

Dofinansowanie również dla Państwowej Straży Pożarnej

WFOŚiGW w Szczecinie od lat wspiera także Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie w zakupie nowych wozów. Kwota zarezerwowana na 2020 r. – zgodnie z decyzją Zarządu i Rady Nadzorczej Funduszu – to 1,5 miliona złotych. Za te środki zostaną kupione dwa samochody terenowe wyposażone w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, autopompy, aparaty powietrzne oraz sprzęt ratunkowy i ostrzegawczy.

Data publikacji 2020-06-22 16:44 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki