'; ?> Szczecińskie pomniki przyrody pod dobrą opieką - aktualności

aktualności

Szczecińskie pomniki przyrody pod dobrą opieką

pomniki-przyrody-01.jpg

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Subocz – w obecności  Radnych Miejskich: Marcina Pawlickiego i Krzysztofa Romianowskiego przekazał Marcie Safader-Domańskiej – Ogrodnik Miasta umowę dofinansowania w ramach trzeciej edycji programu utrzymania pomników przyrody na terenie Gminy Miasta Szczecin. Tym razem dotacja z WFOŚiGW w Szczecinie w wysokości prawie 44 tys. zł pozwoliła na opiekę nad 12 drzewami. Łącznie – we wszystkich edycjach projektu – prace ochronne objęły prawie 450 drzew, w tym popularne platany na szczecińskich Jasnych Błoniach.

- Dotacja z Funduszu umożliwiła przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych, w tym oprysków przeciwgrzybicznych, cięć sanitarnych i montażu podpór, ważnych nie tylko z powodu kondycji zdrowotnej drzew, ale również – bezpieczeństwa spacerowiczów. To już trzecia edycja programu, w którym Fundusz dofinansował opiekę nad blisko 500 drzewami pomnikowymi – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Koszt tegorocznych prac to 60 tys. zł. Cięcia sanitarne, korekcyjne i odciążające zostały przeprowadzone na 12 drzewach pomnikowych, w tym dębie szypułkowym i buku przy ul. Kopalnianej, cisach przy ul. Broniewskiego i Judyma, a także kasztanowcu zwyczajnym rosnącym przy ul. 5 Lipca w Szczecinie.

W poprzednich etapach projektu „Utrzymanie pomników przyrody na terenie Gminy Miasto Szczecin” prace objęły zabytkowe drzewa m.in. przy Trasie Zamkowej, na skwerze Janiny Szczerskiej i w parkach: Kownasa i Żeromskiego, a także Dęby Krzywoustego i Dąb Miłośników Prawobrzeża. Łączna wysokość dotacji z WFOŚiGW w Szczecinie w trzech edycjach programu to 137 tys. zł.

Data publikacji 2022-11-10 17:49 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki