'; ?> Szpital przy Unii Lubelskiej zasilany słońcem - aktualności

aktualności

Szpital przy Unii Lubelskiej zasilany słońcem

18-09-2020-pv-unii-lubelskiej.jpg

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pozwoli korzystać z ekologicznej energii i ograniczyć opłaty za prąd. W piątek, 18 września 2020 roku, uroczyście otwarto instalację, dofinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Wsparcie Funduszu pozwoliło na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 740,60 kW, składającej się z 2116 paneli fotowoltaicznych (każdy o mocy 350 W) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (23 inwertery o mocy od 10 do 25 kW, konstrukcja, instalacja elektryczna i odgromowa), umieszczonych na dachach i elewacjach 11 budynków szpitalnych. Łączna powierzchnia zamontowanych ogniw fotowoltaicznych to 1936 mkw.

- Szczeciński szpital zyskał prawdziwe „zielone dachy”, dzięki którym Lekarze oraz Pacjenci będą pracować i wracać do zdrowia w obiektach, zasilanych ekologiczną energią. Dla Funduszu tradycyjnie najważniejszy jest efekt ekologiczny: w przypadku tej inwestycji to roczna produkcja 640 MWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, a także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 500 ton w skali roku – zaznacza Robert Stępień – Zastępca Prezesa Zarządu Szczecińskiego Funduszu.

Złożony do WFOŚiGW w Szczecinie wniosek o dofinansowanie dotyczył pożyczki na wkład własny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, działanie 2.10: Zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych. Koszt całkowity to blisko 6,2 miliona złotych, w tym pożyczka ze środków WFOŚiGW w Szczecinie: prawie 2,4 mln zł i dotacja w wysokości niespełna 3,7 mln zł ze środków Unii Europejskiej.

Data publikacji 2020-09-18 14:48 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki