'; ?> Wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej i Urzędu Morskiego - aktualności

aktualności

Wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej i Urzędu Morskiego

00-zuw-ok.jpg

Niemal 2,5 mln złotych wsparcia na nowe wozy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy elektryczne i wymianę elementów zasilania na znakach nawigacyjnych na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. W poniedziałek, 6 grudnia 2021 r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim zostały podpisane umowy dofinansowania między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędem Morskim w Szczecinie. 

W uroczystości wzięli udział: Poseł Leszek Dobrzyński, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, st. bryg. Jarosław Tomczyk – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie oraz Wojciech Zdanowicz – Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. 

- Kontynuujemy program modernizacji i wzmacniania służb mundurowych, zapoczątkowany przez rząd pani premier Beaty Szydło. Lepszy, nowocześniejszy sprzęt to możliwość niesienia skutecznej i sprawnej pomocy naszym mieszkańcom – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

Nowoczesne wozy dla Straży Pożarnej

Większe bezpieczeństwo, jeszcze sprawniejsze prowadzenie akcji, a także ograniczenie zagrożeń dla środowiska – takie będą efekty zakupu przez KW PSP w Szczecinie 3 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wspierając Państwową Straż Pożarną w zakupie nowych wozów, dąży do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, ale także – zminimalizowania efektów zagrożeń dla środowiska – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie. Każdy z planowanych do zakupu samochodów będzie wyposażony w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, autopompę, a także aparaty powietrzne oraz sprzęt burzący, ratowniczy i sygnalizacyjny. Koszt inwestycji to 3 mln złotych, w tym 2 mln – przekazanie przez WFOŚiGW w Szczecinie środków z rezerwy celowej budżetu państwa, a postała kwota to dofinansowanie z Komendy Głównej PSP i jednostek samorządu terytorialnego.

Trzy auta elektryczne dla Urzędu Morskiego

Ponad 2,6 tony dwutlenku węgla – nie trafi do atmosfery dzięki 3 samochodom elektrycznym, które – przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie – kupi Urząd Morski. Dofinansowanie to 350 tysięcy złotych w formie przekazania środków z rezerwy celowej budżetu państwa. – Pojazdy, które nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery będą wykorzystywane w Świnoujściu, Kołobrzegu i Darłowie – między innymi do patroli na terenach szczególnie cennych przyrodniczo, w tym w Wolińskim Parku Narodowym i na obszarach Natura 2000 – zaznacza Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie. W ramach dotychczasowej współpracy z Funduszem Urząd Morski uzyskał dofinansowanie na zakup 2 pojazdów elektrycznych, które służą m.in. przy inspekcjach statków w szczecińskim porcie.

Bezpieczniej na torze wodnym Szczecin-Świnoujście

Na 24 znakach nawigacyjnych wzdłuż toru wodnego Szczecin–Świnoujście - w celu minimalizacji skutków zagrożeń środowiska i poprawy bezpieczeństwa żeglugi na Odrze i Zalewie Szczecińskim - pojawią się nowe elementy zasilania hybrydowego, w tym panele fotowoltaiczne, generatory wiatrowe, regulatory ładowania oraz po dwa akumulatory. Wszystko po to, by zapewnić bezawaryjne działanie znaków nawigacyjnych, które wskazują statkom bezpieczną drogę do portów morskich w Szczecinie i Policach. Po pogłębieniu Toru Wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra do portów zaczną wpływać jeszcze większe jednostki – wzrośnie więc potencjalne poważne zagrożenie zanieczyszczeniem środowiska. Projekt do końca przyszłego roku zrealizuje Urząd Morski, a dofinansuje – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Środki na ten cel to 100 tysięcy złotych z rezerwy celowej budżetu państwa.

Pliki do pobrania
  1. pdf Prezentacja_06.12.2021_r. Rozmiar pliku 1.32 MB Data dodania 2021-12-06 14:30
Data publikacji 2021-12-06 14:30 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki Ilość aktualizacji 1 Data aktualizacji 2021-12-06 14:41 Zaktualizował(a) Konrad Czarnecki