'; ?> Zielona energia w Ustroniu Morskim - aktualności

aktualności

Zielona energia w Ustroniu Morskim

smallo.jpg

Dzięki 61.500 zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na budynkach Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia w Ustroniu Morskim powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 30.000 kWp. Efekt ekologiczny tej inwestycji to uniknięcie emisji do atmosfery ponad 17 ton dwutlenku węgla rocznie.

Umowy dotacji podpisali: Bernadeta Borkowska – Wójt Gminy Ustronie Morskie i Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- Ustronie Morskie stawia na zieloną energię, którą będą zasilane budynki Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia. Dwie instalacje wyprodukują rocznie ponad 23 MWh czystej energii. To korzyść nie tylko dla środowiska, ale i dla budżetu gminy, która zaoszczędzi na rachunkach za prąd – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Pierwsza instalacja, złożona z 26 modułów, została zamontowana na budynku sąsiadującym z Urzędem Gminy. Moc zainstalowana to 9,75 kWp, a ograniczenie emisji CO2 - 5,6 ton w skali roku. Koszt to 44 tys. zł, z czego połowa to dotacja z WFOŚiGW w Szczecinie.

Instalacja, składająca się z 44 modułów o mocy zainstalowanej 19,58 kWp, zasila budynek, w którym mieszczą się: Ośrodek Zdrowia, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Klub Seniora. Dzięki niej rocznie do atmosfery nie trafi łącznie niemal 12 ton CO2. Koszt to 79 tys. zł, w tym 39,5 tys. zł dotacji udzielonej przez WFOŚiGW w Szczecinie.

Data publikacji 2022-03-15 11:56 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki