06.02.25
Oferta dla Państwowych Jednostek Budżetowych
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie działając zgodnie z art. 410c ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 54 z późn. zm.) oraz w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2010 r. w sprawie gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej informuje, że w terminie do 31.03.2025 r. należy składać wnioski na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, zaplanowane przez państwowe jednostki budżetowe do wykonania w roku 2026, których finansowanie odbywa się za pośrednictwem rezerwy celowej budżetu państwa. Na podstawie złożonych wniosków, po ich wstępnej ocenie, zostanie przygotowana lista zadań zakwalifikowanych do dofinansowania w 2026 roku. Zadania umieszczone na zaakceptowanej liście zadań podlegają uzgodnieniu z właściwymi dysponentami części budżetowych.
Więcej informacji...
Dowiedz się więcej
06.02.25
Ponad cztery tysiące czujek dymu – już w zachodniopomorskich domach
Bezpieczniej i spokojniej śpią mieszkańcy ponad 4 tysięcy domów, w których Strażacy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych zainstalowali czujki dymu, informujące o zagrożeniu pożarem. Sezon grzewczy jeszcze trwa i na dokładne podsumowanie przyjdzie czas, ale już teraz można powiedzieć, że akcja „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” ma dobry wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, bo pozwala zareagować przed pojawieniem się zagrożenia.
To inicjatywa wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego, zrealizowana wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który wsparł akcję, przekazując 300 tysięcy złotych dotacji.
- W marcu strażacy przedstawili mi niepokojące statystyki liczby pożarów sadzy w kominie – mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. – Wtedy narodził się pomysł przekazania mieszkańcom czujek, które są prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. W pierwszej edycji do mieszkańców trafiło ponad 4 tysiące czujek, ale wiemy, że to kropla w morzu potrzeb. Rozpoczęliśmy już wspólnie pracę nad kolejną edycją akcji i zamierzamy ją kontynuować. Bardzo dziękuję samorządom z regionu za entuzjastyczną odpowiedź na nasze działania i sprawne wskazanie miejsc, w których czujki zostały zamontowane.
– Ta inicjatywa jest przede wszystkim inwestycją w spokój i bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza Zachodniego. Jak pokazują dane - jej pilotaż już przyniósł pierwsze efekty. To cieszy, gdyż ta nieskomplikowana i stosunkowo niedroga akcja pozwala skutecznie zapobiegać jednej z największych tragedii, jaką jest pożar – tak o instalacji czujek mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Najwięcej urządzeń zostało zamontowanych na obszarze powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315), koszalińskiego (300) i goleniowskiego (245). Instalowali je strażacy, którzy przy okazji montażu wyjaśniali lokatorom zasady ich działania i sprawdzali domy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. – Program, oprócz tradycyjnych działań edukacyjno-profilaktycznych, wprowadził innowacyjną koncepcję domowych testów bezpieczeństwa pożarowego. Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, po przeszkoleniu i wyposażeniu w specjalne listy, odwiedzali mieszkania, dokonując kompleksowej oceny bezpieczeństwa pożarowego. Co ważne, usługi świadczone w ramach programu były całkowicie bezpłatne – mówi gen. Marek Kowalski – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Zachodniopomorskiego. Miejsca, w których zamontowano urządzenia, czyli m.in. domy i budynki wielorodzinne, a także ośrodki pomocowe, wskazały gminy i Państwowa Straż Pożarna po analizie lokalizacji najbardziej zagrożonych pożarami.
- Dzięki akcji „Czujne Zachodniopomorskie” udało się nam wspólnie wyposażyć cztery tysiące domów i mieszkań w autonomiczne czujki dymu, których zadaniem jest najwcześniejsze wykrycie rozwijającego się pożaru. Montaż czujek bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Czujki w porę ostrzegą domowników o zaistniałym zagrożeniu, umożliwiając im tym samym podjęcie odpowiednich działań, takich jak ugaszenie pożaru w zarodku przy użyciu gaśnicy, bezpieczną ewakuację czy zawiadomienie straży pożarnej. Wczesne wykrycie rozwijającego się pożaru jest dla nas podstawowym warunkiem podjęcia skutecznych działań mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Dziękuję wszystkim partnerom za zaangażowanie i wsparcie tej ważnej akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszej społeczności! – powiedział Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Pender.
W latach 2019-2023 w naszym regionie doszło do blisko 34 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych oraz kanałów wentylacyjnych i dymowych. W ich wyniku zginęły 123 osoby, a 787 zostało rannych. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby o niebezpieczeństwie na czas powiadomiła domowa czujka dymu. Stąd decyzja o akcji „Czujne Województwo Zachodniopomorskie”, której towarzyszyła kampania edukacyjna. Z danych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie wynika, że w porównaniu z listopadem i grudniem 2023 roku nastąpił wyraźny spadek liczby pożarów w kanałów dymowych, co może być pozytywnym efektem akcji.
- O tym, że czujki ratują życie mogą świadczyć przykłady grudniowych pożarów w budynkach wielorodzinnych w Czaplinku i Szczecinku, gdzie mieszkańcy-po włączeniu się urządzenia-mogli w porę zareagować. Dlatego planujemy kontynuację akcji „Czujne Zachodniopomorskie” i przekazanie kolejnych środków na montaż czujek – zapowiada Waldemar Miśko – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie....
Dowiedz się więcej
03.02.25
Strażniczka, Omnibus i Emobilka: superbohaterowie walczą o środowisko
O ekologii chcemy mówić atrakcyjnie i przystępnie, dlatego „ubraliśmy” nasze programy w kostiumy Superbohaterów i wysłaliśmy na bitwę o środowisko z Zagrożakami. Tak powstała EkoEkipa, która jest autorskim projektem edukacyjnym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Zagrożenia dla środowiska, zdrowia ludzi i zwierząt, mimo, że w EkoEkipie są narysowanymi potworami, istnieją naprawdę. Barszczaka, czyli barszcz Sosnowskiego można spotkać podczas spacerów. Spaliniak i Kominiak źle wpływają na powietrze, którym oddychamy. Kwasiaka dobrze znają rolnicy. Azbesto, symbolizujący groźny materiał, występuje jeszcze na dachach niektórych budynków. Najgroźniejszy jest jednak Niewiedzek, bo oznacza brak świadomości złych nawyków. Dlatego powstała EkoEkipa inspirująca do zmian w złych nawykach. Tylko od nas i edukacji zależy, czy dołączymy do superbohaterów wspierając Cieplika, Wodzika czy Wycinaka w walce o środowisko.
Strażniczka, Emobilka, Gaszek, Fotowolcik i ośmiu pozostałych członków EkoEkipy zainspirowało nas do stworzenia gier na mechanikach memo, dobble i Piotruś. Całości towarzyszy książeczka, opowiadająca o zmaganiach EkoEkipy z Zagrożakami i opisująca zasady poszczególnych gier. Przygotowaliśmy też kolorowanki oraz serię zeszytów szkolnych: do przyrody, biologii, geografii, fizyki i chemii.
Gry - premierowo – podczas warsztatów pokazowych przetestowali uczniowie Szkół Podstawowych: nr 35 w Szczecinie i nr 23 w Koszalinie. WFOŚiGW w Szczecinie zamknął już zapisy na pilotaże lekcje w szkołach w oparciu o pakiet edukacyjny. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie i obiecujemy, że bohaterowie z EkoEkipy jeszcze wrócą....
Dowiedz się więcej
29.01.25
Bezpieczeństwo, edukacja i działania ochronne – ze wsparciem
Nowy sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych, ścieżki edukacyjne i eko-inicjatywy w szkołach czy ochrona bezcennej, zachodniopomorskiej przyrody – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie czeka na wnioski o dofinansowanie w ramach czterech programów: Bezpieczny Strażak, Edukacja ekologiczna, Ochrona przyrody i usuwanie barszczu Sosnowskiego. Łączny budżet to 6 milionów złotych.
- Dzięki tym programom inwestujemy w bezpieczeństwo mieszkańców i środowiska oraz w większą świadomość. Zwracamy uwagę nie tylko na naukę ekologicznych zachowań już od najmłodszych lat, ale również na ochronę cennych i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin czy opiekę nad obszarami Natura 2000. Kierujemy wsparcie do szerokiego grona odbiorców: od jednostek OSP, przez samorządy, organizacje pozarządowe i szkoły, po wszystkich, którzy działają na rzecz ekologii i przyrody – mówi Waldemar Miśko – Prezes Zarządu Funduszu.
Bezpieczny Strażak: nowe wyposażenie dla OSP
Od 29 stycznia do 28 marca Ochotnicze Straże Pożarne mogą ubiegać się o dotacje na wyposażenie osobiste i sprzęt. To m.in. ubrania, buty i hełmy, ale także motopompy, pilarki, agregaty, drabiny i latarki. Budżet programu to 2 miliony złotych, a poziom wsparcia to 90% kosztów, maksymalnie 20 tys. zł na jednostkę OSP. Dofinansowanie ma pomóc Strażakom-Ochotnikom w zakupie sprzętu i wyposażenia do codziennego reagowania na zagrożenia, w tym środowiska. Szczegóły, w tym wzór wniosku o dofinansowanie można znaleźć w zakładce programu: https://tinyurl.com/65tbuafh
Edukacja ekologiczna: nowość, z której skorzystają szkoły
Kampanie edukacyjno-informacyjne, wydawnictwa o tematyce ekologicznej, audycje na temat zrównoważonego rozwoju, kursy i studia podyplomowe, ale również budowę, modernizację i doposażenie ośrodków edukacji ekologicznej czy zakup sprzętu i materiałów edukacyjnych dla szkół – można sfinansować w ramach naboru Edukacja ekologiczna. Na najciekawsze i przynoszące najlepszy efekt ekologiczny projekty przeznaczymy 2,5 mln zł. Nabór trwa do końca czerwca. Dofinansowanie to nawet 100% kosztów. Tegoroczną nowością jest wsparcie na poziomie 90% dotacji dla organów prowadzących placówki oświatowe. Szczegóły: https://tinyurl.com/5n6u2u6j
Ochrona przyrody: wsparcie na ochronę w rezerwatach
Milion złotych w ramach programu Ochrona przyrody Fundusz planuje przeznaczyć m.in. na odbudowę populacji cennych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, ochronę w ramach obszarów Natura 2000, wsparcie służb ochrony przyrody, utrzymanie parków podworskich, zabytkowych alei i pomników przyrody oraz monitoring przyrodniczy parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000. Dofinansowanie na inwestycje to 50% dotacji lub do 100% w formie pożyczki. Przy projektach nieinwestycyjnych poziom wsparcia w formie dotacji to maksymalnie 75%. Szczegóły: https://tinyurl.com/2k3dvkrp
Barszcz Sosnowskiego: usuwanie i informowanie mieszkańców
Do 30 kwietnia potrwa nabór wniosków na likwidację barszczu Sosnowskiego. WFOŚiGW w Szczecinie na likwidację groźnej rośliny przeznaczy 0,5 mln zł. Dofinansowanie obejmuje nie tylko usuwanie barszczu różnymi metodami, ale także zakup środków chemicznych i ochronnych, a także koszty informowania mieszkańców o akcjach usuwania rośliny. Wsparcie to dotacja do 75% kosztów. Szczegóły: https://tinyurl.com/4ckbvtnt...
Dowiedz się więcej
24.01.25
Dwa nowe wozy trafią do świnoujskich jednostek OSP
Ponad 133 tysiące złotych dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla Gminy Miasta Świnoujście na nowe pojazdy dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Świnoujściu-Przytorze i Karsiborze. Wspieramy Strażaków, by mogli szybciej reagować w sytuacjach zagrożeń środowiska.
OSP Świnoujście-Przytór dzięki prawie 109 tys. zł dotacji kupi lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem, przyczepę z kompletem węży i cyfrową stację łączności.
OSP Świnoujscie-Karsibór również kupi lekki wóz ratowniczy oraz narzędzia pożarnicze i sprzęt łączności. Przekażemy jej 24,5 tys. dotacji na wkład własny.
Zakupy wozów dofinansujemy w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ze środków Unii Europejskiej działania 2.15: Wsparcie potencjału służb ratownictwa w usuwaniu zmian klimatycznych.
Z Prezydent Świnoujścia Joanną Agatowską i Skarbnik Miasta - Iwoną Górecką-Sęczek spotkali się: Waldemar Miśko – Prezes Zarządu i Marcin Zamaro – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie....
Dowiedz się więcej
23.01.25
Rozszerzenie uprawnień organu stanowiącego w sprawie sposobu udzielania dotacji ze środków NFOŚiGW/wfośigw.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2024 r. pod poz. 1940 została opublikowana ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie z dniem 11 stycznia 2025 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 4 w zakresie art. 18b ust. 2, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2025 r., w tym m.in. na podstawie art. 411 ust. 1 pkt 2 ustawy - Poś, przewidziano rozszerzenie uprawnień organu stanowiącego odpowiednio powiatu lub gminy w sprawie sposobu udzielania dotacji ze środków NFOŚiGW/wfośigw.
Wprowadzane ustawą nowelizującą przepisy przyznają powiatom lub gminom możliwość doprecyzowania szczegółowych kryteriów lub warunków, jakie będą musiały zostać spełnione przez podmiot lub jednostkę ubiegające się o udzielenie dotacji celowej, w tym także wynikających z wymagań określonych w przepisach odrębnych lub umowie dotacji zawartej przez gminę lub powiat z Narodowym Funduszem lub wojewódzkim funduszem. W wyniku wprowadzenia tej zmiany nie będzie budziła wątpliwości możliwość wprowadzenia w uchwale organu stanowiącego powiatu lub gminy w przedmiocie zasad udzielenia dotacji celowej dodatkowego kryterium dotyczącego określonej cechy, jaką musi posiadać potencjalny beneficjent dotacji celowej np. odnośnie tytułu prawnego do nieruchomości objętej przedsięwzięciem lub określonego poziomu dochodu, a także dodatkowych warunków wskazanych we wdrażanym przez gminę programie priorytetowym Narodowego Funduszu lub programach wojewódzkich funduszy np. dotyczących zasad kontroli, jeżeli przy udzielaniu dotacji celowej powiat lub gmina będą wykorzystywały środki pochodzące z dotacji przyznanej im przez te fundusze....
Dowiedz się więcej
23.01.25
Finansowanie gazu w Programie Ciepłe Mieszkanie po 1 stycznia 2025 r.
Zgodnie z treścią pisma z dnia 24.12.2024 r. (DPN-WWM.055.53.2024.MW 3549894.14072771.11325477) Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotyczącego finansowania gazu w Programie Ciepłe Mieszkanie po 1 stycznia 2025 r. informujemy, że:
Wdrożenie przepisów dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) do polskiego porządku prawnego leży w kompetencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Do czasu wdrożenia przepisów dyrektywy, polskie przepisy nie zabraniają finansowania kotłów gazowych.
W opinii Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach implementacji dyrektywy EPBD ważne będzie uwzględnienie przepisów przejściowych dla programów finansowych będących w trakcie realizacji. Stanowisko MKiŚ o celowości zapewnienia przepisów przejściowych dla programów w trakcie realizacji, takich jak Ciepłe Mieszkanie i Stop Smog było przekazywane do MRiT.
Komunikacja z potencjalnymi beneficjentami programów finansowych wspierających kotły na paliwa kopalne powinna jednak uwzględniać informacje o ryzykach związanych z możliwym wzrostem kosztów ogrzewania w przyszłości. Implementacja przyjętej w maju 2023 r. dyrektywy 2023/959 nałoży koszt na emisje dwutlenku węgla m.in. z paliw kopalnych wykorzystywanych w ogrzewnictwie i może przełożyć się na wzrost cen tych paliw dla odbiorcy końcowego.
Dlatego też, decyzja gmin i beneficjentów końcowych o instalacji kotłów gazowych powinna uwzględniać nie tylko obecne możliwości dofinansowania poszczególnych technologii, ale też ryzyka finansowe związane z prawdopodobnym zwiększeniem w przyszłości kosztów paliw kopalnych dla odbiorców końcowych....
Dowiedz się więcej
22.01.25
Umowy podpisane – gratulujemy Beneficjentom aktywności na rzecz ochrony środowiska!
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łobzie – przy naszym wsparciu – kupi samochód hybrydowy plug-in i stację ładowania. Korzyści? Niskoemisyjność: mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery i niższe zużycie paliwa. Dofinansowanie to 230 tysięcy złotych.
Auto elektryczne i stację ładowania planuje kupić także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim. Dzięki inwestycji w elektromobilność rocznie do atmosfery nie trafi ponad 1,5 tony dwutlenku węgla, a także innych zanieczyszczeń, w tym tlenków węgla i azotu. Wsparcie z rezerwy celowej budżetu państwa to 199 tys. zł.
Dofinansujemy także nowe wozy dla jednostek OSP. Gmina Czaplinek otrzyma 96 tys. zł na specjalistyczny pojazd ratowniczo-gaśniczy i narzędzia do monitorowania warunków pogodowych dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku. Z kolei Gmina Boleszkowice kupi samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Namyślinie. Dzięki niemu ratownicy będą szybciej reagować w sytuacjach zagrożeń środowiska. Dotacja wyniesie 92 tys. zł. Zakupy wozów dofinansujemy w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ze środków Unii Europejskiej działania 2.15: Wsparcie potencjału służb ratownictwa w usuwaniu zmian klimatycznych.
Z Beneficjentami: Anetą Jakubowską – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łobzie, Anną Banasiak – Dyrektor Sanepidu w Kamieniu Pomorskim i Wójtem Boleszkowic Markiem Czyparem spotkali się: Waldemar Miśko – Prezes Zarządu i Marcin Zamaro – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie....
Dowiedz się więcej