Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt „Program priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany w województwie zachodniopomorskim”.
Realizacja Projektu, w ramach którego wdrażany będzie ogólnopolski Program priorytetowy „Czyste Powietrze” na terenie województwa zachodniopomorskiego, przyczyni się w sposób bezpośredni do osiągnięcia celów w zakresie poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków i wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła.
W ramach Projektu udzielone zostaną granty na realizację przez grantobiorców przedsięwzięć polegających na przeprowadzeniu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w tym kompleksowej termomodernizacji lub demontażu starych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakupie i montażu niskoemisyjnych źródeł ciepła wskazanych w programie „Czyste Powietrze” wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania (co) i ciepłej wody użytkowej (cwu) oraz montażem instalacji fotowoltaicznej i możliwością montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dodatkowo grantem będzie mogło zostać objęte również wykonanie niezbędnej dokumentacji takiej jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa lub ekspertyzy.
Grantobiorcami mogą być osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w tych budynkach jednorodzinnym lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą spełniające warunki Programu „Czyste Powietrze”.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników rezultatu Programu FEnIKS:
- Ilość zaoszczędzonej energii cieplnej: 25 160,0000 MWh/rok;
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych:
– wartość bazowa 11 460,0000 ton równoważnika CO2/rok,
– wartość docelowa 3 020,0000 tony równoważnika CO2/rok;
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych z kotłów i systemów ciepłowniczych przekształconych z zasilania stałymi paliwami kopalnymi na zasilanie gazem:
– wartość bazowa 1 530,0000 ton równoważnika CO2/rok,
– wartość docelowa 390,0000 tony równoważnika CO2/rok.
- Roczne zużycie energii pierwotnej w: lokalach mieszkalnych:
– wartość bazowa 44 580,0000 MWh/rok
– wartość docelowa 18 180,0000 MWh/rok
- Liczba dodatkowych użytkowników podłączonych do sieci ciepłowniczej:
– wartość bazowa 0 szt.
– wartość docelowa 2,0000 szt.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu : 126 000 000 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 126 000 00 zł