Wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego UE 20/20/20.
Zgodnie z celem ogólnym wybór celów szczegółowych odpowiada obszarom, które mają podstawowe znaczenie dla wsparcia wynikającego z prawa UE i dokumentów programowych realizacji unijnego celu 3×20 (w przypadku Polski 20/20/15) i są adekwatne do zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz uwarunkowań dla konieczności wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnictwa, przemysłu oraz osób fizycznych, wynikającego z prawa UE i dokumentów programowych.
Cel szczegółowy 1:
Zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
W zakresie rozwoju niskoemisyjnej gospodarki zwiększenie świadomości społecznej, uzależnione jest od prawidłowego wdrożenia Projektu Doradztwa Energetycznego i skutecznego dotarcia do wszystkich uczestników mogących mieć wpływ na osiągnięcie celu ogólnego, w tym do gmin, pozostałych podmiotów publicznych, przedsiębiorców jak również do osób fizycznych. Niezbędne są takie działania, które przyczynią się do przekonania gmin o zasadności tworzenia w gminach stanowisk energetyków gminnych. Ewaluacja i weryfikacja podejmowanych działań doradców będzie kluczowa w ramach celu szczegółowego 1, który będzie realizowany przez następujące przedsięwzięcia: Przedsięwzięcie 1.1. Wdrożenie i rozwój systemu doradztwa energetycznego. Przedsięwzięcie 1.2. Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń i działań informacyjnych.
Cel szczegółowy 2:
Wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu PGN/SEAP.
W perspektywie finansowej 2014-2020 podstawą dofinansowania projektów ze środków publicznych w tym funduszy UE będą PGN. W związku z tym, niezbędne jest zapewnienie ich wysokiej jakości oraz monitorowania ich wdrażania, aby jak najszybciej można było reagować na zmieniające się uwarunkowania oraz stosować środki zaradcze w przypadku pojawiania się problemów.
Cel szczegółowy 3:
Wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i OZE.
Zapewnienie wysokiej jakości nieodpłatnych usług doradczych w zidentyfikowanych obszarach tematycznych, może przyspieszyć absorbcję środków funduszy UE oraz przyczynić się do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Cel szczegółowy 3 realizowany będzie poprzez usługi doradcze związane z przygotowaniem inwestycji w zakresie EE i OZE oraz usługi doradcze w zakresie aplikowania o środki UE. Wsparcie doradcze zgodnie z zapisem SzOOP skierowane będzie do instytucji publicznych, przedsiębiorców oraz osób fizycznych i wpłynie w głównej mierze na przygotowanie do dofinansowania projektów inwestycyjnych w ramach POIiŚ. Zgodnie z SzOOP 2014-2020 (wersja z 23.07.2015) wsparcie doradcze będzie udzielane w ramach I osi priorytetowej POIiŚ „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” w działaniach/poddziałaniach 1.1.1; 1.2; 1.3.1; 1.3.2; 1.5. Planuje się, że wsparcie będzie również udzielane w ramach większości RPO 2014-2020.
Zespół ds. Doradztwa Energetycznego
Biuro Szczecin, ul. Solskiego 3, Szczecin
Michał Lidwin
Doradca Energetyczny
michal.lidwin@wfos.szczecin.pl
91 48-55-180
Beata Lendner
Doradca Energetyczny
beata.lendner@wfos.szczecin.pl
91 48-55-181
Biuro Koszalin, ul. Zwycięstwa 111, Koszalin
Wojciech Butrym
Doradca Energetyczny
wojciech.butrym@wfos.szczecin.pl
94 34-67-233
UWAGA: Większość przeglądarek internetowych używa domyślnie wbudowanych wtyczek umożliwiających podgląd plików PDF, które niepoprawnie wyświetlają formularze interaktywne. W celu poprawnego wyświetlania interaktywnych formularzy wniosków, wymagane jest zapisanie danego wniosku na dysku lokalnym swojego komputera i otworzenie pliku bezpośrednio w programie Adobe Reader.
Projekt polega na budowie ogólnokrajowej sieci doradców, składającej się z zespołów doradców świadczących usługi w poszczególnych województwach. Działania doradcze skierowane będą do instytucji publicznych, przedsiębiorców, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz osób fizycznych. Przewiduje się różne formy świadczenia usług doradczych celem zwiększania świadomości społeczeństwa we wskazanych obszarach, w szczególności podmiotów, którym dedykowane jest wsparcie w ramach POIiŚ i RPO w latach 2014-2020. Projekt przyczyni się w przyszłości do utworzenia sieci Doradców Energetycznych w gminach na terenie całego kraju tzw. energetyków gminnych (poprzez zachęcanie gmin do tworzenia takich stanowisk).
Realizacja Projektu Doradztwa Energetycznego będzie służyła:
zwiększeniu świadomości społeczeństwa w obszarze efektywności energetycznej i OZE poprzez umożliwienie wymiany informacji na poziomie lokalnym i regionalnym oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania dyrektywy 2010/31/UE, 2012/27/UE i 2009/28/WE a także dyrektywy 2008/50/WE;
wsparciu na poziomie lokalnym przygotowywania dobrej jakości Planów gospodarki niskoemisyjnej i wynikających z nich projektów dot. efektywności energetycznej i OZE;
stworzeniu zachęty dla jednostek samorządu terytorialnego do tworzenia stanowisk doradców energetycznych propagujących efektywność energetyczną i OZE;
stworzeniu systemu działań informacyjnych i szkoleń służących podnoszeniu kwalifikacji energetyków gminnych.
Jednym z głównych zadań Projektu Doradztwa Energetycznego będzie bieżące identyfikowanie lokalnych barier przy tworzeniu i wdrażaniu przez gminy planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN) oraz pomoc władzom lokalnym przy ich likwidowaniu lub ograniczeniu.
NFOŚiGW, jako Beneficjent działania 1.3.3, przygotowywał się do roli Partnera Wiodącego projektu od początku roku 2014. Dla realizacji Projektu Doradztwa Energetycznego przyjęto formułę projektu partnerskiego, co umożliwiło włączenie do współpracy Partnerów w regionach, głównie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) oraz Województwo Lubelskie.
Wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego dla Projektu
Nazwa wskaźnika
Jednostka miary
Wartość docelowa
Rok osiągnięcia wartości docelowej
I. Wskaźniki produktu
I. 1. Wskaźniki produktu istotne dla celów interwencji
Liczba udzielonych konsultacji
szt.
50 000
2023
Liczba planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN) objętych wsparciem doradczym
szt.
1 200
2023
Liczba utworzonych platform internetowych w zakresie wymiany doświadczeń
szt.
1
2023
II. Wskaźniki rezultatu bezpośredniego
II. 1. Wskaźniki rezultatu bezpośredniego istotne dla celów interwencji
Liczba inwestycji w zakresie EE i OZE objętych wsparciem doradczym
szt.
800
2023
Liczba przeszkolonych doradców energetycznych przygotowanych do prowadzenia usług doradczych
osoby
85
2023
Całkowity koszt Projektu Doradztwa Energetycznego został wyznaczony budżetem przewidzianym w alokacji wskazanej w SZOOP, tj. w wysokości 30 000 000 mln euro, po jej przeliczeniu oszacowano na kwotę 128 974 901,28 PLN. Wszystkie koszty przewidziane w projekcie stanowią koszty kwalifikowane i będą ponoszone w okresie kwalifikowalności wydatków w ramach POIiŚ 2014-2020, tj. w latach 2015-2023.
Budżet projektu w podziale na NFOŚiGW i Partnerów przedstawia się następująco:
Partner Wiodący 20 886 298,24 PLN,
Partner Wiodący – na rzecz woj. Mazowieckiego 11 685 778,58 PLN, 15 Partnerów 96 402 824,46 PLN,
Razem128 974 901,28 PLN.
Informację dotyczące podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości
lub nadużycia finansowego należy zgłaszać na adres e-mail: