Strona
główna
Oferta
O Funduszu
Aktualności
Pliki do
pobrania
Media
BIP
Konkursy
Kontakt

126 mln zł z Unii Europejskiej na nowe, ekologiczne źródła ciepła na Pomorzu Zachodnim

10.06.24

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych – będzie mógł wesprzeć mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne. To wszystko w trosce o jakość powietrza, zdrowie mieszkańców, a także oszczędności w domowych budżetach.

Fundusz – przy wsparciu środków z Unii Europejskiej na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko – prowadzi „Program priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany w województwie zachodniopomorskim”.

Dobrze znany mieszkańcom program Czyste Powietrze zyskał nowe źródło finansowania w postaci środków unijnych. Poprzez program dbamy o jakość powietrza, ale także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, finansując poprawę efektywności energetycznej, czyli między innymi wymianę okien i drzwi na energooszczędne oraz likwidację starych i montaż nowych, ekologicznych źródeł ciepła – mówi Waldemar Miśko – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Program wspiera nie tylko wymianę źródła ciepła, ale także kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Dofinansowanie może także objąć wykonanie audytu energetycznego, dokumentacji projektowej lub potrzebnych ekspertyz.

Planowany do osiągnięcia przez szczeciński Fundusz efekt ekologiczny to ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla o 8,5 tysiąca ton rocznie oraz oszczędność energii na poziomie ponad 25 tys. megawatogodzin (MWh) rocznie. O tyle mniej domy będą zużywać po dociepleniu i wymianie źródła ciepła.

Program – w zależności od dochodu w przeliczeniu na członka rodziny – pozwala otrzymać od 13 do nawet 136,2 tysięcy złotych dofinansowania. Wsparcie to dotacja, dotacja z prefinansowaniem lub na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Od początku realizacji programu Czyste Powietrze we wrześniu 2018 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyjął ponad 19 tysięcy wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 0,5 miliarda złotych. Mieszkańcy, wymieniając źródło ciepła, najczęściej decydują się na pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Do Funduszu wpłynęło także ponad 600 wniosków na prawie 37 mln zł, w których wsparcie pochodzi już ze środków Unii Europejskiej. Zostały także podpisane pierwsze 23 umowy dofinansowania w ramach programu FEnIKS.

Zapraszamy do składania wniosków w naszych Biurach: przy ul. Jagiellońskiej 32/U5 w Szczecinie, ul. Zwycięstwa 111 w Koszalinie i Placu Wolności 8 w Szczecinku, a także za pośrednictwem gmin, które współpracują z Funduszem w realizacji programu na swoim terenie.

03. Prezentacja_126 mln zł z Unii Europejskiej

COPYRIGHT Ⓒ 2022 WFOŚiGW w Szczecinie

  • Biuro Szczecin
  • ul. Solskiego 3
  • 71-323 Szczecin
  • tel: 91 48-55-100
  • fax: 91 48-55-101
  • kancelaria@wfos.szczecin.pl
  •  
  • Godziny urzędowania:
  • poniedziałek-piątek 8:00-15:00
facebook
twitter
youtube

Projekt i wykonanie Logicnet.pl - obsługa informatyczna firm, strony i sklepy internetowe Szczecin