Strona
główna
Oferta
O Funduszu
Aktualności
Pliki do
pobrania
Media
BIP
Konkursy
Kontakt

7 mln zł z Funduszu na ekologiczne przystanki, nowoczesne oświetlenie i usuwanie azbestu

13.12.23

Dwa nowe i kontynuacja dobrze znanego gminom programu likwidacji azbestu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie od 12 grudnia 2023 r. przyjmuje wnioski o wsparcie w ramach programów: EkoOświetlenie, EkoPrzystanek i Azbest.

Trzy miliony złotych na ekologiczne oświetlenie

– Nowy program EkoOświetlenie którego pilotaż w województwie zachodniopomorskim właśnie uruchamiamy, jest dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego i związkom międzygminnym, które będą mogły przeznaczyć wsparcie – w formie pożyczki nawet do 100%, w tym 70% dotacji – maksymalnie 350 tys. zł – na modernizację oświetlenia zewnętrznego i montaż nowych punktów świetlnych. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie. Prace mogą obejmować m.in. demontaż starych, wyeksploatowanych, opraw oświetleniowych, modernizację istniejących punktów zapalania oświetlenia czy montaż inteligentnego sterowania. Wnioski w ramach programu EkoOŚwietlenie można składać do 12 stycznia 2024 roku.

W regionie powstaną zielone przystanki

Program EkoPrzystanek – kolejny dedykowany gminom – ma w założeniu służyć finansowaniu budowy zielonych przystanków komunikacji miejskiej, budowy ogrodów deszczowych i wertykalnych, a także terenów zielonych. Dofinansowanie przewidziano w formie dotacji do 70% kosztów, maksymalnie 200 tysięcy złotych na gminę lub pożyczki do 100% wartości inwestycji. Budżet – podobnie jak programu EkoOświetlenie – to 3 mln zł. Termin składania wniosków to również 12 stycznia 2024 roku.

Milion na likwidację rakotwórczego azbestu

Zachodniopomorscy Beneficjenci, którzy chcą usunąć azbest z dachów budynków na swoim terenie, mogą składać wnioski o dofinansowanie do 31 marca 2026 roku, przy czym termin realizacji zadania to maksymalnie 15 listopada 2026 r., a wypłata środków nastąpi nie później niż 31 grudnia 2027 roku. Nabór jest dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego i ich związkom. Wsparcie na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów azbestowych to maksymalnie 700 złotych za tonę, a dofinansowanie to dotacja do 100% kosztów. Fundusz od lat wspiera samorządy w likwidacji groźnego dla zdrowia materiału. W 2023 roku zawarł umowy z 73 samorządami i przekazał dofinansowanie, które pozwoliło na usunięcie ponad 3 tysięcy ton azbestu.

COPYRIGHT Ⓒ 2022 WFOŚiGW w Szczecinie

  • Biuro Szczecin
  • ul. Solskiego 3
  • 71-323 Szczecin
  • tel: 91 48-55-100
  • fax: 91 48-55-101
  • sekretariat@wfos.szczecin.pl
  •  
  • Godziny urzędowania:
  • poniedziałek-piątek 8:00-15:00
facebook
twitter
youtube

Projekt i wykonanie Logicnet.pl - obsługa informatyczna firm, strony i sklepy internetowe Szczecin