Strona
główna
Oferta
O Funduszu
Aktualności
Pliki do
pobrania
Media
BIP
Konkursy
Kontakt

Sołtysi ze Świdwina Ambasadorami Programu Czyste Powietrze

22.08.23

Niemal 20 sołtysów z powiatu świdwińskiego wzięło udział w spotkaniu dotyczącym inicjatywy „Sołtys – Ambasador Programu Czyste Powietrze”. Do promowania ogólnopolskiego, rządowego programu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne zachęcali ich: Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Paweł Mirowski – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Podczas spotkania sołtysi – liderzy swoich lokalnych społeczności – mogli zdobyć wiedzę na temat zasad i korzyści programu, a także dowiedzieć się, jak przekonać mieszkańców swojego sołectwa do złożenia wniosku o uzyskanie wsparcia finansowego. Sołtysi mogą zachęcać mieszkańców do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, będąc doskonałym przykładem i pokazując, że warto zadbać o termomodernizację domu i korzystać z efektywnych, przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła. Celem inicjatywy jest wzmocnienie współpracy z sołtysami, a dzięki niej – dalszy rozwój programu.

Nawet 136 tys. zł dotacji na termomodernizację i nowe źródło ciepła

Program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld złotych, który jest realizowany od września 2018 roku, oferuje mieszkańcom wsparcie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Właściciel budynku – dzięki bezzwrotnej dotacji – zyskuje szereg korzyści: ma ciepły, komfortowy dom, zużywa mniej energii do jego ogrzania, płaci mniej za ogrzewanie budynku oraz zyskuje czyste powietrze i zdrowie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów.

Czyste Powietrze w powiecie świdwińskim

Od początku wdrażania programu Czyste Powietrze mieszkańcy powiatu świdwińskiego złożyli 488 wniosków o dofinansowanie wymiany nieefektywnych starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródło ciepła czy termomodernizację budynków jednorodzinnych na łączną kwotę dotacji ponad 10,36 mln zł.

Ponad 15 tysięcy wniosków w WFOŚiGW w Szczecinie

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego chętnie korzystają z możliwości dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Do tej pory do biur w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku złożyli już ponad 15 tysięcy wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 306 mln zł. W realizacji programu Fundusz wspierają 103 zachodniopomorskie gminy, z którymi zostały zawarte porozumienia o współpracy. Poprzez współpracę z samorządami gminnymi mieszkańcy mogą jeszcze łatwiej uzyskać dofinansowanie na wymianę pieców i docieplenie domu.

W 2023 – już ponad 100 tysięcy wniosków w skali kraju

Po wprowadzonych na początku 2023 roku zmianach, program „Czyste Powietrze” dynamicznie przyspieszył: tylko w pierwszym półroczu Polacy złożyli 101 173 wniosków. Dla porównania: w całym 2022 roku było ich 158 tysięcy. Tegoroczne nowości to między innymi możliwość otrzymania dotacji w wysokości nawet 136 200 złotych na wymianę nieefektywnego, wysokoemisyjnego źródła ciepła i termomodernizację domu. Do tej pory z programu „Czyste Powietrze” skorzystało blisko 670 tysięcy polskich rodzin, które zrealizują inwestycje na kwotę ponad 16,5 mld złotych.

COPYRIGHT Ⓒ 2022 WFOŚiGW w Szczecinie

  • Biuro Szczecin
  • ul. Solskiego 3
  • 71-323 Szczecin
  • tel: 91 48-55-100
  • fax: 91 48-55-101
  • sekretariat@wfos.szczecin.pl
  •  
  • Godziny urzędowania:
  • poniedziałek-piątek 8:00-15:00
facebook
twitter
youtube

Projekt i wykonanie Logicnet.pl - obsługa informatyczna firm, strony i sklepy internetowe Szczecin