Strona
główna
Oferta
O Funduszu
Aktualności
Pliki do
pobrania
Media
BIP
Konkursy
Kontakt

Szpital na Pomorzanach bardziej ekologiczny dzięki wsparciu Funduszu

07.12.22

Ponad 9,2 mln zł wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Szpital na Pomorzanach – dzięki modernizacji systemu energetycznego i zastosowaniu odnawialnych źródeł energii – ograniczy zużycie energii cieplnej o 9,3 tys. GJ rocznie. O inwestycji mówili dziś: Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński – Rektor PUM i Marcin Sygut – Dyrektor Szpitala.

– Szpital na szczecińskich Pomorzanach, inwestując w odnawialne źródła energii i nowy system energetyczny, nie tylko zaoszczędzi na rachunkach za ogrzewanie, ale również – wymiernie wpłynie na poprawę jakości środowiska. Z punktu widzenia Funduszu kluczowy jest efekt ekologiczny: dzięki inwestycji zmniejszy się zapotrzebowanie na energię cieplną sieciową o 9,3 tys. Gigadżuli rocznie i zwiększy się udział OZE w bilansie cieplnym szpitala zarówno w wykorzystaniu energii ciepła, jak i chłodu. Konkretnym efektem ekologicznym będzie też uniknięcie emisji do atmosfery 2,8 tys. ton dwutlenku węgla w skali roku – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Pierwszy etap projektu „Przebudowa systemu wytwarzania, zarządzania i dystrybucji mediów energetycznych z zastosowaniem technologii trigeneracji i OZE” polegał na budowie nowego źródła ciepła, modernizacji węzłów cieplnych i stworzeniu systemu zarządzania energią. System cieplny szpitala składa się teraz z kilku źródeł wytwarzających energię cieplną i elektryczną, pracujących w układzie kaskadowym w oparciu o: bloki kogeneracyjne o mocy elektrycznej i cieplnej 780kW/780kW, zespół 12 pomp ciepła, zmodernizowane węzły cieplne o mocy 3,35 MW oraz nową kotłownię gazowo-olejową o mocy 4,2 MW.

Prace kosztowały ponad 9,3 mln zł, w tym 9,2 mln zł wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie: w formie dotacji (niespełna 2 mln zł) i pożyczki (ponad 7,2 mln zł).

COPYRIGHT Ⓒ 2022 WFOŚiGW w Szczecinie

  • Biuro Szczecin
  • ul. Solskiego 3
  • 71-323 Szczecin
  • tel: 91 48-55-100
  • fax: 91 48-55-101
  • sekretariat@wfos.szczecin.pl
  •  
  • Godziny urzędowania:
  • poniedziałek-piątek 8:00-15:00
facebook
twitter
youtube

Projekt i wykonanie Logicnet.pl - obsługa informatyczna firm, strony i sklepy internetowe Szczecin