Strona
główna
Oferta
O Funduszu
Aktualności
Pliki do
pobrania
Media
BIP
Konkursy
Kontakt

Zachodniopomorscy Sołtysi – Ambasadorami Programu Czyste Powietrze

11.07.23

Lokalni liderzy swoich społeczności będą promować ogólnopolski, rządowy program wymiany źródeł ciepła na ekologiczne i poprawy efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Zachodniopomorscy sołtysi mogą zostać Ambasadorami Programu Czyste Powietrze. W pierwszym spotkaniu – w świetlicy w Kłębowcu – uczestniczyli sołtysi z powiatu wałeckiego.

W konferencji, inaugurującej cykl szkoleń na terenie naszego regionu, wzięli udział: Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Paweł Mirowski – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Ambasadorzy Programu „Czyste Powietrze” zdobędą wiedzę na temat zasad i korzyści programu, a także dowiedzą się, jak przekonać mieszkańców swojego sołectwa do złożenia wniosku o uzyskanie wsparcia finansowego. Sołtysi będą mogli zachęcać do skorzystania z inicjatywy „Czyste Powietrze”, a na wszelkie pytania będą odpowiadać doradcy w gminach i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program „Czyste Powietrze” obejmuje m.in. wymianę nieekologicznych kotłów grzewczych oraz ocieplenie domów. Zachęcamy do skorzystania z dostępnych dotacji. Sołtysi, będący naturalnymi liderami w swoich lokalnych społecznościach, mają dogłębną znajomość swoich sąsiadów i cieszą się ich zaufaniem. Dlatego warto, aby mieszkańcy sołectwa skorzystali z programu „Czyste Powietrze”. Sołtysi mogą stanowić dla nich doskonały przykład, pokazując, że warto zadbać o termoizolację domu i korzystać z efektywnych, przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła – powiedziała Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

Program „Czyste Powietrze”, jest ogólnopolskim programem rządowym, który adresowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych i z założenia powinien trafiać do co najmniej trzech milionów gospodarstw domowych chcących wymienić „kopciucha” i docieplić dom – podkreśla Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.
Sołtysi, jako lokalni liderzy, osoby zaufania społecznego, mają najlepszą możliwość dotarcia do sąsiadów, którzy mieszkają w domach wymagających termomodernizacji i wymiany starego pieca na nowe, ekologiczne i komfortowe źródło ciepła. Autorytet i sprawność organizacyjna sołtysów pozwala skutecznie upowszechniać wiedzę o zaletach programu „Czyste Powietrze” wśród mieszkańców sołectw w województwie zachodniopomorskim jak i na terenie całej Polski. A jeśli jeszcze sami sołtysi będą korzystać z bezzwrotnych dotacji z NFOŚiGW, to ich domy staną się wzorcem i przykładem dla innych – podsumowuje Zastępca Prezesa NFOŚiGW.

Naszym celem jest wzmocnienie współpracy z sołtysami, a dzięki niej – dalszy rozwój programu „Czyste Powietrze” – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Sołtysi, jako lokalni liderzy, z racji funkcji i zaufania, którym cieszą się wśród mieszkańców, mogą pełnić rolę Ambasadorów programu „Czyste Powietrze”. Zachęcamy do promowania atrakcyjnego finansowania wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych wśród mieszkańców. Rolą sołtysów będzie nie tylko promocja dobrych praktyk, ale także przekonywanie sąsiadów, że warto mieć docieplony dom i efektywne źródło ciepła. Dla liderów z sołectw, z których biur do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku wpłynie najwięcej wniosków o dofinansowanie w ramach programu, przewidujemy dodatkowe korzyści.

Nawet 136 tys. zł dotacji

Realizowany od września 2018 roku program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld złotych, oferuje mieszkańcom wsparcie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Dzięki bezzwrotnej dotacji właściciel budynku zyskuje szereg kolejnych korzyści: ma ciepły, komfortowy dom, zużywa mniej energii do jego ogrzania, płaci mniej za ogrzewanie budynku oraz zyskuje czyste powietrze i zdrowie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów.

Szczeciński Fundusz z 15 tysiącami wniosków

Z programu chętnie korzystają mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy do biur w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku złożyli już 14 467 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę prawie 300 mln zł. WFOŚiGW w Szczecinie w realizacji programu wspierają 103 zachodniopomorskie gminy, z którymi Fundusz zawarł porozumienia o współpracy, dzięki którym funkcjonują gminne punkty konsultacyjno-informacyjne programu „Czyste Powietrze” – finansowane ze środków NFOŚiGW. Dzięki współpracy z samorządami gminnymi mieszkańcy jeszcze łatwiej mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę kopciuchów i docieplenie domu.

W 2023 – już ponad 100 tysięcy wniosków w kraju

Po wprowadzonych na początku 2023 roku zmianach, program „Czyste Powietrze” dynamicznie przyspieszył: tylko w pierwszym półroczu Polacy złożyli 101 173 wniosków. Dla porównania: w całym 2022 roku było ich 158 tysięcy. Tegoroczne nowości to między innymi możliwość otrzymania dotacji w wysokości nawet 136 200 złotych na wymianę nieefektywnego, wysokoemisyjnego źródła ciepła i termomodernizację domu. Do tej pory z programu „Czyste Powietrze” skorzystało blisko 640 tysięcy polskich rodzin, które zrealizują inwestycje na 15 mld złotych.

COPYRIGHT Ⓒ 2022 WFOŚiGW w Szczecinie

  • Biuro Szczecin
  • ul. Solskiego 3
  • 71-323 Szczecin
  • tel: 91 48-55-100
  • fax: 91 48-55-101
  • kancelaria@wfos.szczecin.pl
  •  
  • Godziny urzędowania:
  • poniedziałek-piątek 8:00-15:00
facebook
twitter
youtube

Projekt i wykonanie Logicnet.pl - obsługa informatyczna firm, strony i sklepy internetowe Szczecin