'; ?> Finał modernizacji oczyszczalni ścieków w Lipianach - aktualności

aktualności

Finał modernizacji oczyszczalni ścieków w Lipianach

lipiany-03-1.jpg

Dzięki prawie 2,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla Gminy Lipiany była możliwa kompleksowa modernizacja oczyszczalni, która jest gotowa na przyjęcie ścieków od prawie 5 tysięcy osób. Dziś zakończono realizację ważnej dla mieszkańców i środowiska inwestycji.

Przepompownia, budynek z krytopiaskownikiem, osadnik i studnia – to tylko część obiektów, które zostały zbudowane na nowo. Przebudowano zbiornik retencyjny, budynek techniczny i komorę tlenową.

Przepustowość oczyszczalni po modernizacji to 800 metrów sześciennych na dobę. Jest gotowa na przyjęcie ścieków od 4800 osób. Po modernizacji jest w pełni zautomatyzowana i dostosowana do nowej technologii oczyszczania - mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Gmina Lipiany jest skanalizowana w 98%. Ścieki trafiają do oczyszczalni od ponad 4 tysięcy osób. Osady – po oczyszczeniu – będą wykorzystywane w rolnictwie.

Przebudowa kosztowała ponad 6 mln zł, w tym prawie 2,3 mln zł pożyczki z WFOŚiGW w Szczecinie. Inwestycja uzyskała też dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Data publikacji 2022-10-25 15:34 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki