'; ?> Nowy ogród w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu - aktualności

aktualności

Nowy ogród w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu

lipie-01.jpg

Podziwiać okolicę z wieży, przyjrzeć się roślinom miododajnym, zajrzeć do pszczelego hotelu i posłuchać ptasich treli – można w nowym, Polsko-Niemieckim Ogrodzie Naukowo-Przyrodniczym, który – dzięki prawie 450 tys. zł wsparcia z WFOŚiGW w Szczecinie - powstał w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu w gminie Rąbino i dziś został otwarty dla mieszkańców i turystów.

- Dumą i satysfakcją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie jest stworzenie w Lipiu atrakcyjnego miejsca edukacji ekologicznej, z którego skorzystają uczniowie z 19 gmin, mieszkańcy i osoby odwiedzające Ośrodek. Poprzez łąkę kwietną, ścieżkę sensoryczną, prawie 12 tysięcy roślin, modele i tablice edukacyjne chcemy pobudzić pasję do ochrony przyrody i uczyć o tym, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Fundusz dofinansował między innymi stworzenie zielonego labiryntu z krzewów i łąki kwietnej, budowę wieży widokowej i ścieżki zmysłów, przygotowanie plenerowych gier edukacyjnych i hoteli dla owadów oraz siłowni pod chmurką.

Ogród został otwarty podczas konferencji „Pomerania - atrakcje kulturalne i przyrodnicze", zorganizowanej przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kosztował 700 tysięcy złotych, z czego ponad 440 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (prawie 46 tys. zł – dotacja i 396 tys. zł – pożyczka). Ogród był także finansowany z unijnego programu Interreg Va.

Data publikacji 2022-10-07 12:41 Wprowadził(a) Konrad Czarnecki