2,7 mln zł dla 30 zachodniopomorskich gmin na montaż ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, hybrydowych i autobusów zeroemisyjnych. Dziś Marek Subocz – Prezes Zarządu Funduszu – razem z Posłem Czesławem Hocem ogłosił nabór wniosków, będący elementem jubileuszu 30-lecia działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
– Fundusz, ogłaszając nabór na gmin na stacje ładowania chce z jednej strony likwidować kolejne bariery w rozwoju elektromobilności, a z drugiej – w wyraźny i dedykowany mieszkańcom sposób świętować jubileusz 30-lecia działalności. Warto zauważyć, że szczeciński Fundusz jako pierwszy w naszym kraju finansował elektromobilność, w tym radiowozy elektryczne dla Policji, a także wprowadził do oferty program, pozwalający mieszkańcom uzyskać wsparcie na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie. Efektem ekologicznym będzie uniknięcie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Każda z nowych stacji powinna być wyposażona w co najmniej 2 punkty ładowania o dużej mocy, nie mniejszej niż 40 kW każdy. Dofinansowanie w formie dotacji to 90% kosztów, nie więcej niż 90 tys. zł na gminę. W ramach konkursu można sfinansować koszty montażu i robót budowlanych, instalacji przyłączeniowej, dokumentacji, nadzoru, testów i odbiorów. Nabór wniosków trwa od 4 kwietnia do 5 maja 2023 roku, a nowe stacje powinny być gotowe przed końcem października.
Do tej pory WFOŚiGW w Szczecinie dofinansował montaż 48 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Fundusz wsparł także zakup przez samorządy i służby 86 samochodów elektrycznych i 22 aut z napędem hybrydowym typu plug-in. Pojazdy służą m.in. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Miasta Szczecin, Starostwie Powiatowym w Pyrzycach, Urzędzie Morskim oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.