Komunikat 1:
Szanowni Państwo,
zgodnie z treścią pisma z dnia 24.12.2024 r. (DPN-WWM.055.53.2024.MW 3549894.14072771.11325477) Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotyczącego finansowania gazu w Programie Ciepłe Mieszkanie po 1 stycznia 2025 r. informujemy, że:
Wdrożenie przepisów dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) do polskiego porządku prawnego leży w kompetencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Do czasu wdrożenia przepisów dyrektywy, polskie przepisy nie zabraniają finansowania kotłów gazowych.
W opinii Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach implementacji dyrektywy EPBD ważne będzie uwzględnienie przepisów przejściowych dla programów finansowych będących w trakcie realizacji. Stanowisko MKiŚ o celowości zapewnienia przepisów przejściowych dla programów w trakcie realizacji, takich jak Ciepłe Mieszkanie i Stop Smog było przekazywane do MRiT.
Komunikacja z potencjalnymi beneficjentami programów finansowych wspierających kotły na paliwa kopalne powinna jednak uwzględniać informacje o ryzykach związanych z możliwym wzrostem kosztów ogrzewania w przyszłości. Implementacja przyjętej w maju 2023 r. dyrektywy 2023/959 nałoży koszt na emisje dwutlenku węgla m.in. z paliw kopalnych wykorzystywanych w ogrzewnictwie i może przełożyć się na wzrost cen tych paliw dla odbiorcy końcowego.
Dlatego też, decyzja gmin i beneficjentów końcowych o instalacji kotłów gazowych powinna uwzględniać nie tylko obecne możliwości dofinansowania poszczególnych technologii, ale też ryzyka finansowe związane z prawdopodobnym zwiększeniem w przyszłości kosztów paliw kopalnych dla odbiorców końcowych.
Komunikat 2:
Szanowni Państwo,
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2024 r. pod poz. 1940 została opublikowana ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie z dniem 11 stycznia 2025 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 4 w zakresie art. 18b ust. 2, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2025 r., w tym m.in. na podstawie art. 411 ust. 1 pkt 2 ustawy – Poś, przewidziano rozszerzenie uprawnień organu stanowiącego odpowiednio powiatu lub gminy w sprawie sposobu udzielania dotacji ze środków NFOŚiGW/wfośigw.
Wprowadzane ustawą nowelizującą przepisy przyznają powiatom lub gminom możliwość doprecyzowania szczegółowych kryteriów lub warunków, jakie będą musiały zostać spełnione przez podmiot lub jednostkę ubiegające się o udzielenie dotacji celowej, w tym także wynikających z wymagań określonych w przepisach odrębnych lub umowie dotacji zawartej przez gminę lub powiat z Narodowym Funduszem lub wojewódzkim funduszem. W wyniku wprowadzenia tej zmiany nie będzie budziła wątpliwości możliwość wprowadzenia w uchwale organu stanowiącego powiatu lub gminy w przedmiocie zasad udzielenia dotacji celowej dodatkowego kryterium dotyczącego określonej cechy, jaką musi posiadać potencjalny beneficjent dotacji celowej np. odnośnie tytułu prawnego do nieruchomości objętej przedsięwzięciem lub określonego poziomu dochodu, a także dodatkowych warunków wskazanych we wdrażanym przez gminę programie priorytetowym Narodowego Funduszu lub programach wojewódzkich funduszy np. dotyczących zasad kontroli, jeżeli przy udzielaniu dotacji celowej powiat lub gmina będą wykorzystywały środki pochodzące z dotacji przyznanej im przez te fundusze.
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO
„CIEPŁE MIESZKANIE”
NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (dalej: Fundusz) ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” (dalej: Program) dla gmin z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Program priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.