11.09.24
Szkolenia z programu Czyste Powietrze
160 przedstawicieli ponad zachodniopomorskich 90 gmin wzięło udział w spotkaniu informacyjno-promocyjnym na temat Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Podczas dwóch dni spotkań w Szczecinie i Koszalinie Doradcy Energetyczni i Pracownicy Zespołu ds. Obsługi Osób Fizycznych opowiadali o najważniejszych zmianach w programie, podawali dobre praktyki przy składaniu wniosków: o dofinansowanie oraz płatność, wskazywali też najczęstsze błędy. Był to również czas indywidualnych konsultacji z pracownikami WFOŚiGW w Szczecinie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu i liczne pytania.
Program Czyste Powietrze realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr FENX.01.01-IW.01-0011/24 Projektu „Program priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany w województwie zachodniopomorskim” w ramach działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027....
Dowiedz się więcej
01.07.24
Ranking Gmin w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze
Informujemy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zakończył już prace nad Rankingiem i wyłonił najbardziej aktywne Gminy zaangażowane w Program Priorytetowy Czyste Powietrze.
W rankingu ujęte zostało 2162 gminy, które przystąpiły na podstawie porozumienia do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Z tego grona teraz aż 657 gmin z najlepszymi wynikami może otrzymać do 30 tys. zł. NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Szczecinie od lat współpracuje z gminami, które otrzymują finansowanie na utworzenie i prowadzenie gminnych punktów konsultacyjno‐informacyjnych oraz wynagrodzenie za złożone wnioski.
Jak wskazuje ranking, trzy pierwsze miejsca w obecnym zestawieniu najbardziej zaangażowanych gmin należą do: gminy Adamówka z woj. podkarpackiego (165 wniosków o dotację przy 1022 budynkach jednorodzinnych w całej gminie), miasta Kowal z woj. kujawsko‐pomorskiego (136 wniosków przy 849 domach) oraz gminy Górno z woj. świętokrzyskiego (550 wniosków przy 3642 domach). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno: miasto Kolno (woj. podlaskie), gminy – Radzanów (woj. mazowieckie), Opatów (woj. śląskie), Lutocin (woj. mazowieckie), Koniusza (woj. małopolskie) oraz miasta – Lipno (woj. kujawsko‐pomorskie) i Grajewo (woj. podlaskie).
Wszystkim Gminom szczerze gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów w realizacji tak ważnego Programu jakim jest Program Priorytetowy Czyste Powietrze!
Więcej informacji nt. rankingu znajdą Państwo na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/gminy/ranking-gmin
Ranking gmin
Porozumienie w sprawie bonusu dla najbardziej aktywnych gmin
Porozumienie - Załącznik nr 1 Wzór wniosku o wypłatę środków z wzorami załączników
Porozumienie - Załącznik nr 2 Wymagania i koszty kwalifikowane - ranking
UWAGA: Informacja nt. terminu podpisania Porozumień, z Gminami które zostały wyłonione w konkursie, zostaną przekazane odrębnym komunikatem....
Dowiedz się więcej
23.04.24
#AkademiaCzystegoPowietrza2024 – 25 kwietnia o godz. 10:00. Zapraszamy na 2. webinar o zmianach w programie „Czyste Powietrze”
O nowościach w zmienionym właśnie programie „Czyste Powietrze” będzie można usłyszeć już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia o godz. 10:00 w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024.
Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) przedstawią najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze”, który zmienił się 22 kwietnia 2024 r.
Uczestnicy usłyszą o obowiązkach związanych z listą zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) – zarówno pod kątem wnioskodawców, jak i producentów czy importerów urządzeń, a także o innych, istotnych nowościach, jak np. jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, czy doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa.
W czasie spotkania, przewidziano możliwość zadawania pytań za pomocą aktywnego czatu.
Formularz rejestracyjny na najbliższy webinar – https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P – dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych do 24.04.2024 r. do godz. 12:00. Link do spotkania, po rejestracji, wysyłany będzie dzień przed webinarem, na adres mailowy podany w formularzu.
***
Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym....
Dowiedz się więcej
22.04.24
Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany w województwie zachodniopomorskim
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt „Program priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany w województwie zachodniopomorskim”.
Realizacja Projektu, w ramach którego wdrażany będzie ogólnopolski Program priorytetowy „Czyste Powietrze” na terenie województwa zachodniopomorskiego, przyczyni się w sposób bezpośredni do osiągnięcia celów w zakresie poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków i wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła.
W ramach Projektu udzielone zostaną granty na realizację przez grantobiorców przedsięwzięć polegających na przeprowadzeniu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w tym kompleksowej termomodernizacji lub demontażu starych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakupie i montażu niskoemisyjnych źródeł ciepła wskazanych w programie „Czyste Powietrze” wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania (co) i ciepłej wody użytkowej (cwu) oraz montażem instalacji fotowoltaicznej i możliwością montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dodatkowo grantem będzie mogło zostać objęte również wykonanie niezbędnej dokumentacji takiej jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa lub ekspertyzy.
Grantobiorcami mogą być osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w tych budynkach jednorodzinnym lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą spełniające warunki Programu „Czyste Powietrze”.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników rezultatu Programu FEnIKS:
Ilość zaoszczędzonej energii cieplnej: 25 160,0000 MWh/rok;
Szacowana emisja gazów cieplarnianych:
- wartość bazowa 11 460,0000 ton równoważnika CO2/rok,
- wartość docelowa 3 020,0000 tony równoważnika CO2/rok;
Szacowana emisja gazów cieplarnianych z kotłów i systemów ciepłowniczych przekształconych z zasilania stałymi paliwami kopalnymi na zasilanie gazem:
- wartość bazowa 1 530,0000 ton równoważnika CO2/rok,
- wartość docelowa 390,0000 tony równoważnika CO2/rok.
Roczne zużycie energii pierwotnej w: lokalach mieszkalnych:
- wartość bazowa 44 580,0000 MWh/rok
- wartość docelowa 18 180,0000 MWh/rok
Liczba dodatkowych użytkowników podłączonych do sieci ciepłowniczej:
- wartość bazowa 0 szt.
- wartość docelowa 2,0000 szt.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu : 126 000 000 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 126 000 00 zł
...
Dowiedz się więcej
22.04.24
Od 22 kwietnia nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. W trosce o beneficjentów
Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami europejskimi – to nowości, które od 22.04.2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze”.
„Zmieniliśmy program „Czyste Powietrze”, kierując się troską o naszych beneficjentów. Aktualne zasady mają chronić wnioskodawców i ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać, to podwyższają rachunki za ogrzewanie” – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Ale to nie koniec nowości w „Czystym Powietrzu”, bo program zyskał właśnie nowe finansowanie.
„Mamy kolejne duże pieniądze dla Polaków na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. To aż 6,4 miliarda złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), które obok środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zapewniają nam ciągłość i stabilne finansowanie „Czystego Powietrza” w najbliższym czasie. To ogromy sukces, wypracowany wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska” – dodaje prezes NFOŚiGW.
Uszczelnienie listy ZUM dotyczy wszystkich
Obecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców – od 14.06.2024 r. – do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.
Nowe zasady stwarzają trzy opcje dla wnioskodawców:
wniosek złożony do 21.04 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia do 13.06 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia od 14.06 – dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.
Zamknięcie listy zielonych urządzeń i materiałów dotyczy również producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Wszystkie pompy ciepła, znajdujące się obecnie na liście ZUM, wymagają uzupełnienia dokumentacji o raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Uszczelnienie listy ZUM – jak już wspomniano – obejmuje również kotły zgazowujące drewno i te na pellet drzewny, ale w tym przypadku nie są wymagane dodatkowe dokumenty. O szczegółach technicznych nowych wymogów, pisaliśmy wielokrotnie na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl.
Najwyższe dofinansowanie
Kolejną istotną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest kwestia zasad wnioskowania w ramach części 3) programu. Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania). Tutaj też – podobnie jak przy liście ZUM – obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.
Nowe reguły dotyczące najwyższego dofinansowania należy rozumieć tak, że:
Wniosek o dotację złożony do 21.04 – zmiany Cię nie dotyczą;
Wniosek o dotację złożony od 22.04 do 13.06 – okres przejściowy, uwzględniający poniższy warunek;
Wniosek o dotację złożony od 14.06 lub później – zmiany Cię dotyczą, jedna szansa na dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu) o ile już wcześniej (od 22.04) nie udzielono Ci dotacji z części 3) programu na inny budynek/lokal mieszkalny.
Prefinansowanie i pełnomocnictwo uszczegółowione
W umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.
W przypadku składania wniosku o dotację z „Czystego Powietrza” przez pełnomocnika, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny).
Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”
NFOŚiGW sfinalizował właśnie (16.04.2024 r.) w ramach „Czystego Powietrza” podpisanie szesnastu umów (ze wszystkimi wfośigw) dotyczących projektów grantowych z unijnego programu FEnIKS. Teraz, po złożeniu przez wojewódzkie fundusze pierwszych wniosków o płatności zaliczek, nastąpi uruchomienie tego nowego finansowania.
Wdrożenie środków FEnIKS (6,4 mld zł na lata 2024-29), to szansa dla ponad 145 tys. gospodarstw domowych na dotacje do wymiany ponad 111 tys. źródeł ciepła i modernizację ok. 100 tys. budynków.
Pieniądze dla każdego
Program „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł – to największa proekologiczna inicjatywa w polskiej historii, służąca skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. „Czyste Powietrze” to szansa dla Polaków obecnie nawet na 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji na termomodernizację i nowe źródło ciepła. Dotychczas (stan na 12.04.2024 r.) złożono ponad 832 tys. wniosków na 26 mld zł dofinansowania.
czystepowietrze.gov.pl...
Dowiedz się więcej
03.04.24
Wszystkie dotacje z programu „Czyste Powietrze” będą wypłacone
Finansowanie programu „Czyste Powietrze” jest zapewnione. W styczniu uruchomiono na ten cel środki Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Jeszcze przez jakiś czas wypłata dotacji przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) może być opóźniona, ale każda płatność dla beneficjentów „Czystego Powietrza” zostanie zrealizowana.
Poza dotychczasowymi przelewami z KPO i NFOŚiGW – łącznie ponad miliard złotych (1 096 900 004 zł) – trwają prace nad wypłatą kolejnych pieniędzy z KPO. Ponadto w kwietniu br. do budżetu programu trafi 6,4 mld zł środków europejskich.
Pytania i odpowiedzi
Czy program „Czyste Powietrze” nadal działa?
Tak, program jest realizowany i każdy zainteresowany nadal może składać wniosek o dotację na wymianę kopciucha i termomodernizację swojego domu.
Czy moje zaległe środki zostaną wypłacone?
Tak, choć mogą występować opóźnienia w wypłatach, ale każda dotacja zostanie wypłacona.
Kiedy finansowanie programu zostanie w pełni przywrócone?
Już w styczniu nastąpiło odblokowanie (wznowienie płatności) środków KPO. Od początku roku wypłacono 700 mln zł na konta WFOŚiGW. Ponadto NFOŚiGW zaangażował znaczną wartość środków własnych (ok. 397 mln zł), które obecnie trafiają do beneficjentów, co pozwala wypłacać zaległe płatności.
Jeśli mój WFOŚiGW nie ma obecnie pieniędzy na dotacje, to czy mogę się zwrócić do resortu klimatu lub NFOŚiGW po moje płatności?
Nie, ponieważ Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzoruje program, z kolei NFOŚiGW wdraża go za pośrednictwem WFOŚiGW w poszczególnych województwach. Za wypłatę dotacji odpowiadają tylko wojewódzkie fundusze, które otrzymują na to środki z NFOŚiGW.
Skąd mam się dowiedzieć, czy mój WFOŚiGW otrzymał kolejną transzę pieniędzy na wypłaty dotacji?
O tym na bieżąco informujemy m.in. na stronie programu „Czyste Powietrze”: czystepowietrze.gov.pl (strona główna – ważne komunikaty)....
Dowiedz się więcej
25.03.24
Ostrzeżenie dla Wnioskodawców i Beneficjentów Programu Czyste Powietrze
Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!
Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.
Uwaga na nierzetelnych wykonawców
Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.
W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.
Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.
Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.
Wysokie rachunki bez termomodernizacji
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.
Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.
„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).
Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.
Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.
Rekomendacje
W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.
Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.
Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.
Pamiętaj!
Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.
Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!
Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.
Życzymy zadowolenia z ciepłych domów,
niskich rachunków za ogrzewanie
i czystego powietrza!
czystepowietrze.gov.pl
...
Dowiedz się więcej
29.08.23
Czyste Powietrze – spotkanie dla Sołtysów-Ambasadorów w Drawsku
Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Paweł Mirowski – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie zachęcali do udziału w inicjatywie „Sołtys - Ambasador Programu Czyste Powietrze”. W spotkaniu wzięli udział liderzy sołectw z powiatu drawskiego.
To trzecie – po Kłębowcu w gminie Wałcz oraz Świdwinie – szkolenie dla sołtysów, którzy mogą zostać ambasadorami programu w swoich miejscowościach. Podczas spotkania mogli uzyskać wiedzę na temat zasad programu i dowiedzieć się, jak przekonać mieszkańców sołectwa do złożenia wniosku o uzyskanie wsparcia w programie „Czyste Powietrze”.
W ramach programu, którego budżet to 103 mld zł, mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 136 200 złotych na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Dotacja pozwala właścicielowi na uzyskanie szeregu korzyści, w tym zmniejszenie zużycia energii i oszczędność na rachunkach.
Mieszkańcy powiatu drawskiego od początku realizacji programu złożyli 569 wniosków o dofinansowanie wymiany nieefektywnych starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła czy termomodernizację budynków jednorodzinnych na łączną kwotę prawie 12 mln zł, w tym ponad 11,5 mln zł to bezzwrotne dotacje. Fundusz zawarł z mieszkańcami powiatu drawskiego 447 umów na kwotę prawie 8,5 mln zł.
Do tej pory mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego złożyli do biur w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku ponad 15 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 300 mln zł. W skali kraju z programu „Czyste Powietrze” skorzystało blisko 670 tysięcy rodzin, które zrealizują inwestycje na kwotę ponad 16,8 mld złotych....
Dowiedz się więcej
10.10.22
Komunikat dla Beneficjentów
Przywrócony zostaje rodzaj kontroli przedsięwzięć polegający na prowadzeniu kontroli na dokumentach w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku powyższym, w przypadku takiej kontroli, Beneficjenci Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” będą zobowiązani do uzupełnienia na wezwanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosków o płatność końcową o dodatkowe dokumenty potwierdzające wykonanie zakresu rzeczowego przedsięwzięcia. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej może wezwać o dostarczenie w szczególności:
a) protokołu odbioru prac od wykonawcy (w przypadku realizacji zadania tzw. siłami własnymi taki protokół wypełnia Beneficjent),
b) specyfikacji technicznej dla zakupionych urządzeń/materiałów/towarów i/lub karty produktu,
c) etykiety efektywności energetycznej (dla urządzeń elektrycznych),
d) karty gwarancyjnej urządzeń (przy instalacji pieców gazowych wpis instalatora wraz z pieczęcią świadczące o pierwszym uruchomieniu pieca),
e) zdjęć dokumentujących zrealizowanie przedsięwzięcia (zdjęcia muszą być wyraźne, aby czytelne były wszelkie informacje na nich uwiecznione, np. tabliczki znamionowe oraz opatrzone datą wykonania fotografii np.: zamontowane urządzenie, sprzęt, (w przypadku termomodernizacji) wymiary wstawionych okien, drzwi, ocieplonej powierzchni budynku (miarka),
f) podpisanego przez Beneficjenta oświadczenia o wykonaniu inwestycji zgodnie z zapisami umowy dofinansowania oraz wymogami Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,
g) innych niezbędnych dokumentów (w zależności od specyfiki przedsięwzięcia) dla potwierdzenia zrealizowania inwestycji.
Po każdej przeprowadzonej w ten sposób kontroli na dokumentach sporządzony zostanie protokół, zgodnie ze wzorem określonym w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, który zostanie przekazany do Beneficjenta w celu poinformowania o przeprowadzeniu kontroli. W przypadku zastrzeżeń do zgodności zrealizowanego przedsięwzięcia z warunkami umowy o dofinansowanie lub zgodności ze stanem faktycznym wykazanym w protokole, Beneficjent będzie miał prawo do jednokrotnego złożenia dodatkowych dokumentów i wyjaśnień mających wpływ na ustalenia zawarte w protokole.
Pozytywny wynik przeprowadzonej kontroli na dokumentach będzie stanowił potwierdzenie wykonania czynności kontrolnych i jednocześnie, w przypadku kontroli przed wypłatą środków, będzie obok zatwierdzonego wniosku o płatność warunkiem wypłaty środków na rzecz Beneficjenta....
Dowiedz się więcej
07.09.22
Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie Webinary dla samorządów w Dniu Czystego Powietrza
Prawie 110 przedstawicieli zachodniopomorskich samorządów wzięło udział w webinarach na temat programów Czyste Powietrze+ i Ciepłe Mieszkanie, zorganizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w Międzynarodowym Dniu Czystego Powietrza.
- Dzięki tym programom Fundusz chce dotrzeć do wszystkich mieszkańców regionu, którzy chcą nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale także – korzystnie wpłynąć na środowisko. Gorąco zachęcam do zaangażowania, gdyż od skutecznej współpracy samorządów i Funduszu zależy poprawa jakości powietrza – mówi Marek Subocz-Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.
Wśród tematów był Program Czyste Powietrze+, który od 15 lipca oferuje możliwość prefinansowania, czyli uzyskania przez Beneficjentów o niższych dochodach, uprawnionych do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania, do 50% dotacji przed rozpoczęciem prac. To nie jedyna korzyść: osoby, które skorzystają z prefinansowania mogą liczyć na dofinansowanie o 10 tysięcy złotych wyższe, niż do tej pory. To zmiana, która otwiera program na kolejną grupę Beneficjentów.
Drugim zagadnieniem, które zostało przedstawione podczas webinarów był program Ciepłe Mieszkanie, w którym kluczowa jest rola samorządów. To rozwiązanie, które pozwoli uzyskać dofinansowanie do wymiany pieców i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Właściciele mieszkań będą aplikować o środki do gmin. Dofinansowanie może wynieść nawet 37,5 tysiąca złotych, a budżet w skali kraju to 1,4 miliarda złotych. Pierwszy nabór dla samorządów potrwa do końca roku....
Dowiedz się więcej